Tajně u Okamury: Kam schovat leták, aby lidé neodmítli

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
24. 10. 2013 11:03
Druhý díl reportáže, která nechává nahlédnout za kulisy kampaně hnutí Úsvit
Úsvit Tomia Okamury.
Úsvit Tomia Okamury. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Pod rozměrným sousoším českého obrozeneckého klasika od secesního sochaře Františka Bílka na Palackého náměstí v Praze je veselo.

Za tónů osmdesátkového šlágru "Žít jako kaskadér" hraje klaun s dětmi volejbal a rozdává jim bon pari. Po náměstí se trousí hrstka lidí a kolemjdoucím nabízí letáky a předvolební noviny. "Prosazujeme odvolatelnost a hmotnou a trestní odpovědnost pro všechny politiky," přerušuje výrazný hlas reprodukovaný zpěv Dalibora Jandy.

Je pátek, slunečné podzimní odpoledne a v centru Prahy se právě koná předvolební meeting hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Zatímco hlouček lidí seskupený kolem "frontmana" strany pozorně naslouchá, jak Okamura prezentuje volební program a zásady přímé demokracie, pro mě právě začíná další den v roli dobrovolnice hnutí Úsvit.

Na začátku září jsem se totiž přihlásila, že bez nároku na honorář rodící se straně vypomůžu s předvolební kampaní. Můj cíl: popsat, jak pracuje s voliči a jaké "fígle" používá, aby jejich rozhodování, komu odevzdají hlas, vyznělo v její prospěch.

Hlavně aby to moc nestálo

Český Hyde Park, jak se Palackému náměstí někdy přezdívá, je k předvolebním meetingům jako stvořený. Náměstím nedaleko centra se stanicí metra a zastávkami tramvají denně projdou tisíce lidí.

Navíc stejně jako ve slavném londýnském parku i zde mohou své názory vyjádřit jak účastníci demonstrací, tak různá politická hnutí, aniž by se akce musela předem ohlašovat, nebo se musel platit nájem.

Pro Úsvit, který na své kampani šetří, kde se dá, je právě takové řešení ideálním kompromisem. Nejenže se letáčky dostanou do rukou většího množství potenciálních voličů, meeting navíc neohrozí ani rozpočet kampaně.

Nápad uspořádat meeting právě zde vzešel z bouřlivé debaty během setkání v hostinci Ztráty a nálezy na pražských Vinohradech, kde se pražští kandidáti Úsvitu v předvolebním čase scházejí pravidelně od pondělí do čtvrtka.

Tehdy pražští kandidáti plánovali, že by se na Palackého náměstí za přítomnosti Václava Upíra Krejčího a bulvárního deníku Blesk natáčel předvolební spot a meeting by měl svůj přesah i na pivní slavnosti, které se ve stejný den konají na nedaleké pražské náplavce.

I když se původní neskromný plán scvrkl na bílý stan, playback, Pivní magazín a klauna, mají pražští kandidáti v rukávu schovaný trumf. Meetingu se účastní i předseda a maskot hnutí Tomio Okamura.

Za to, že se tak hezky usmíváte

Ve čtyři hodiny se na náměstí schází první kandidáti, po překonání malých technických komplikací zapojují audio systém a staví stan. Později se k nim připojuje i předseda strany Okamura a pozvaná reportérka a fotograf z Blesku.

Přestože na kampani většiny stran se dobrovolníci běžně podílejí, meetingu Úsvitu na Palackého náměstí se jako dobrovolník účastním pouze já. "Ostatní neměli čas, nebo pracují na něčem jiném," vysvětluje mi nezájem Červenka.

Jak už to s podobnými akcemi bývá, většina diváků si od pořadatelů meetingu drží uctivý odstup a raději všechno sledují zpovzdálí. S nízkou účastí voličů si kandidáti přitom těžkou hlavu nedělají. Trpělivě rozdávají letáky a předseda hnutí se baví s kolemjdoucími.

Také já se zapojuji do distribuce. "Víte, jak funguje přímá demokracie? Ne, tak to byste si měl přečíst naše noviny a nezapomeňte jít k volbám," oslovuji kolemjdoucí. Někteří letáček ochotně přijmou, jiní dělají, že neslyší, a velkým obloukem mě obcházejí. "Mě přímá demokracie nezajímá, ale protože se tak hezky usmíváte, jedny ty vaše noviny si vezmu," odpovídá mi jeden z nich.

Šarapatka mi nabízí bílý burčák, který některý z kandidátů zakoupil na nedalekých pivních slavnostech, kde chtěl mít Úsvit podle původního plánu svůj stánek. "Není to nejlepší burčák, jaký jsem kdy měl, ale zahřeje," podává mi omluvně kelímek s koktejlem ze šťávy z bílých hroznů a jablečného moštu.

V uvolněné náladě se Šarapatky ptám na odhad výsledků voleb. "Kolik procent hlasů podle vás Úsvit ve volbách dostane?" 

"Obávám se, že budeme rádi, když dostaneme těch potřebných pět procent," odpovídá mi.

Pivo, brambůrky a Schwarzenberg

Před západem slunce sešlost na Palackého náměstí končí, někteří kandidáti odcházejí, ale zdravé jádro i se svým mužem číslo jedna se vydává na náplavku na pivní slavnosti.

Zdá se, že nejen Úsvit si uvědomuje potenciál pivního festivalu s velkou koncentrací lidí na jednom místě. Za svou stranu sem přijel agitovat i Karel Schwarzenberg, kterého potkáváme hned u vstupu. Ještě před tím, než se Schwarzenberg uteče schovat do přistaveného auta, stihnou se bývalí prezidentští kandidáti pozdravit a pořídit společnou fotografii.

Po krátké pauze na focení se kandidáti Úsvitu s širokým úsměvem na tváři opět pouští do rozdávání letáků. Zafungovala přitom stará finta: vložit letáček do Pivního magazínu a beze slov ho dávat do rukou kolemjdoucích. Málokdo takovou neplánovanou akvizici odmítne.

Také Okamura je v dobré náladě. V jedné ruce drží pivo, v druhé brambůrky a trpělivě rozmlouvá s účastníky festivalu o pivu a přímé demokracii. "Nechcete se vyfotit s panem předsedou?" ptá se mě někdo z týmu. "Proč ne," podávám mu svůj telefon a zaujímám pózu vedle Okamury.

V tu chvíli mě poprvé zaznamená. "Zatím nás nikdo nepředstavil."

"To máte pravdu. Já jsem Sandra Štefaniková a dělám u Úsvitu dobrovolnici," odvětím mu.

"Tak to je dobře, díky za podporu," odpovídá Okamura. Stejně jako pražského kandidáta Davida Červenku ho zřejmě nezajímá, proč jsem se svou dobrovolnou činností rozhodla podpořit právě jeho Úsvit.

"Kolik procent hlasů podle vás Úsvit ve volbách dostane?" pokládám mu stejnou otázku jako Šarapatkovi. Na rozdíl od pražského lídra vidí Okamura vyhlídky hnutí optimističtěji. "Tipuji to tak na devět až deset procent."

Stmívá se a na náplavce se dělá zima. S úsměvem na tváři se loučím s Milanem Šarapatkou, který mi ještě připomíná, že mi brzy pošle další úkol. Na jeho splnění už ale nedojde.

 

Právě se děje

Další zprávy