Pátek: Odvoleno mají lídři a dvě pětiny voličů

Přenos skončil
Páteční dění z voleb do Poslanecké sněmovny jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Skončil první den předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Ti, kdo ještě nevolili a touží odevzdta svůj hlas, mají šanci v sobotu od 8 do 14 hodin.

Během osmi hodin si cestu do volebních místností našly podle odhadu volebních komisařů, které oslovila ČTK, zhruba dvě pětiny z více než osmi milionů voličů. Účast se ovšem v regionech dost lišila, roli v tom mohl sehrát nadcházející prodloužený víkend.

Své hlasovací lístky odevzdali vybraným stranám také prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, premiér Jiří Rusnok nebo lídři nejsilnějších politických uskupení.

Volební místnosti v Česku jsou sice na noc zavřeny, otevřeno ale mají kvůli časovému posunu na americkém kontinentu, kde volby začaly už ve čtvrtek večer středoevropského letního času.

Páteční volby pro vás sledujeme v online reportáži.


Volby 2013

Přenos skončil

Zájem Čechů v Německu o volby do Sněmovny překonává lednové prezidentské volby. V Berlíně a v Düsseldorfu jen za první den voleb odevzdalo svůj hlas víc lidí než v lednu, vysoká účast je i v Mnichově a v Drážďanech. "Za dnešní den přišlo 268 voličů. To je víc, než kolik bylo za oba dva dny druhého kola prezidentských voleb," řekla konzulka a předsedkyně berlínské volební komise Markéta Meissnerová.

Tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková poslala průběžný údaj o volební účasti ve 21 hodin: v Brně to bylo 43,19 % oprávněných voličů, celý Jihomoravský kraj včetně Brna byl hodinu před zavřením volebních místností na čísle 38,61 %.

Petr Skružný, jenž se představil jako zaměstnanec firmy VKV Praha,  která se zabývá konstrukční činností v oblasti kolejových vozidel, přeposlal do redakce email, údajně od pražské organizace SPOZ. Ve firemní schránce v pátek 25. 10, tedy v den voleb, měl podle jeho slov přistát mail s předmětem "Jen blbec nevolí" a s předvolební fotografií lídra pražské SPOZ a ministra dopravy Zdeňka Žáka a nápisem "Volíme číslo 15". Pod tímto materiálem byl ještě známý "koresponďák" se známkou Miloše Zemana.

"Nejsem právník, ale mám dojem, že v den voleb je volební agitace zakázána," píše zaměstnanec firmy VKV. Email měl být odeslán z adresy [email protected].

Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš nicméně redaktorce Aktuálně.cz sdělil, že se prý jedná o podvrh. Mimo jiné argumentoval tím, že web pražské pobočky má adresu praha.spoz2013.cz, nikoli spoz-praha.cz.

Premiér Jiří Rusnok doufá, že si lidé zvolí pracovitý, poctivý a stabilní parlament, na jehož základě vznikne stejná vláda. Volební účast by se podle jeho odhadu mohla pohybovat kolem 60 procent. Řekl to novinářům poté, co v pražské Vinoři odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.

"Jsem celoživotní optimista, takže očekávám, že si zvolíme parlament, který bude pracovitý, poctivý, a pokud možno, stabilní a od něj se odvine stejná vláda," řekl novinářům Rusnok. Do volební místnosti přišel poté, co se dnes vpodvečer vrátil ze summitu Evropské unie v Bruselu.

První den voleb do Poslanecké sněmovny přišlo do 19. hodiny v Liberci k urnám od necelých 10% do 40% voličů. "Vyšší účast hlásí zejména okrsky 1. máje, ZŠ Lesní, ZŠ Dobiášova a třeba i ZŠ Na Výběžku. Ve všech uvedených okrscích už odvolilo bezmála 40% voličů. Volby dosud probíhají v klidu, žádná mimořádná událost se nestala," sdělila tisková mluvčí liberecké primátorky Zuzana Minstrová.

Volební účast v městské části Praha 6 byla v 18 hodin téměř 35 % voličů, uvedl tiskový mluvčí pražské "šestky" Adam Halmoši.

"Otočku doleva" očekává v českých volbách německý deník Die Welt. List připomíná červnový pád vlády Petra Nečase (ODS) po skandálu s údajným zneužíváním vojenské rozvědky premiérovou spolupracovnicí a nynější manželkou Janou Nagyovou. "Počítá se s tím, že Nečasova ODS bude při hlasování potrestána," podotýká Die Welt. Nečas nicméně po skandálu odstoupil z vedení strany a ODS do voleb vede bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Vítězství levice v českých volbách očekává německý časopis Focus. "Sociální demokraté by se mohli stát nejsilnější silou a mohli by případně vládnout s podporou komunistů," píše časopis na svých internetových stránkách. "Bylo by to poprvé od demokratického převratu v roce 1989, kdy by vládu tolerovali ortodoxní komunisté," uvádí dále list.

"Právě jsem přišla z volební místnosti Pradubice, ZŠ Bratranců Veverkových a dojmy mám takovéto: podle mého laického posouzení mimořádná účast voličů. Volit jdou i lidé, kteří běžně nechodí. Během chvilky se mě čtyři lidé ptali, do jakého okrsku patří, kde najdou volební místnost. Vůbec jem neviděla nejmladší voliče. Ne že by tam byli jen důchodci, ale tak lidé od 30 let výše. Venku před ZŠ skupinky diskutujících, co jsem zaslechla jde především o dvě témata: 1. snad se budem mít lépe, 2. nemohli jsme se rozhodnout koho volit. Narozdíl od prezidentských voleb vládla spíše přátelská atmosféra a lidé si v klidu povídali," napsala nám čtenářka Iva Kašparová.

"Hlasoval jsem  proti současným stranám, není z čeho vybírat," svěřil se volič Úsvitu přímé demokracie v Meziboří.

Prezident Miloš Zeman by chtěl o nové vládě začít jednat až po ustavení Sněmovny. Při sestavování kabinetu bude respektovat vítěznou stranu. Pokud by ale vítěz měl problém dát koalici dohromady, pokusí se mu prý pomoci. Zeman to řekl dnes odpoledne poté, co ve volební místnosti v základní škole na pražském sídlišti Lužiny odevzdal svůj hlas. Koho volil, neprozradil. Už dřív ale řekl, že dá svůj hlas zemanovcům.

Poslance si v pátek do 17:00 přišla podle odhadů vybrat v průměru necelá pětina voličů, podobně jako před třemi lety. Vyšší účast byla spíše ve městech, kde v některých okrscích patrně v souvislosti s prodlouženým víkendem dosahovala až ke 30 procentům.


"Budu samozřejmě respektovat úspěch té strany, která ve volbách uspěje, to je samozřejmé. Pokud jde o postup vytvoření koalice, tak to záleží i na jednáních mezi stranami, prezident se nemá plést do všeho. Pokud by se ukázalo, že koalice je obtížně sestavitelná, tak vzhledem k tomu, že jmenuji nejen premiéra, ale i vládu, tak se samozřejmě pokusím vítězi voleb pomoci," řekl České televizi po odevzdání hlasu prezident Miloš Zeman. Poté zopakoval, že dá šanci na sestavení kabinetu představiteli vítězné strany. Nemusel by to tedy být její předseda.

Značný zájem provázel zatím volby v USA. V New Yorku už odevzdalo svůj hlas 105 Čechů, přičemž téměř polovina přišla s voličským průkazem. V New Yorku jako první odvolila bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová. V Chicagu hlasovalo 38 českých občanů, včetně biskupa Václava Malého.

Ve Washingtonu, v New Yorku, v Chicagu a v Los Angeles první den odevzdalo svůj hlas přes 200 voličů, řekl ČTK tajemník českého velvyslanectví ve Washingtonu Martin Pizinger. Slabší byla zatím účast v kanadském Torontu, kde je na voličském seznamu zapsáno kolem 330 Čechů: zatím jich přišlo volit 33.


Prezident Zeman předpokládá, že by o nové vládě s politiky začal jednat až po ustavení Sněmovny. "Nejdřív musí proběhnout ustavující schůze Sněmovny, tam se volí předseda, což někdy trvá dosti dlouho, a teprve potom začínají jednání o vládě, protože vláda má dostat do 30 dnů důvěru, a není-li Sněmovna akceschopná, to znamená, nemá-li zvoleného svého předsedu, tak ani nemůže z tohoto hlediska zasedat a důvěru projednávat," uvedl prezident.

V Praze se účast pohybovala za první hodiny hlasování od deseti do 27 procent. Nejvyšší zájem byl ve volební místnosti na Pražském hradě a na Jižním Městě, v centru odvolilo přes 22 procent voličů a asi 20procentní účast hlásila Praha 6. V dalších městských částech hlasovalo až 15 procent lidí.

Na jihu Moravy k volebním urnám přišlo zatím zhruba 12 procent voličů. Vyšší účast byla například v Brně, kde dosud volilo 15,4 procenta lidí, nebo v Břeclavi, kde volební lístek do urny hodilo 13,2 procenta oprávněných voličů. Podobně v Moravskoslezském kraji účast tradičně nepřevyšovala v průměru deset procent, stejně jako v Olomouckém kraji. Neplatilo to ale pro samotnou Olomouc. "Za první dvě hodiny přišlo odevzdat svůj hlas 17 procent voličů. Na tak vysoké procento tady nejsme zvyklí," řekla ČTK členka volební komise ze Slovenského gymnázia.

V argentinském hlavním městě Buenos Aires odvolilo 16 lidí ze stovky zapsané na voličském seznamu. Na volební průkazy hlasovali i architekt David Vávra a členové jeho televizního štábu. I v brazilském hlavním městě dosud volili jen jednotlivci.


Na velvyslanectví v Bratislavě v pátek za první dvě a půl hodiny od zahájení voleb hlasovaly přibližně dvě stovky Čechů. Už před otevřením volební místnosti čekalo u ambasády několik desítek lidí, kteří pak museli vystát krátkou frontu.
Do seznamu voličů se na Slovensku zapsalo 460 lidí. To je jen zlomek z několika desítek tisíc Čechů, kteří na Slovensku žijí. Velvyslanectví v Bratislavě je jediným místem, kde mohou odevzdat svůj hlas. Krajané z východního Slovenska si stěžovali, že po zrušení generálního konzulátu ČR v Košicích by k volbám museli cestovat 400 kilometrů do Bratislavy.

 

Zlín a Vsetín hlásí kolem 14 procent voličů, o něco vyšší byla průměrná účast v Kroměříži a v Uherském Hradišti. "Ve dvou okrscích ve středu města odvolilo dokonce již 23 procent voličů," řekl ČTK mluvčí radnice Jan Pášma. Na Vysočině se účast pohybovala mezi 14 až 27 procenty, podobně na jihu Čech mezi 18 a 25 procenty.

Ve středních Čechách byla zatím největší účast v Kolíně a Mladé Boleslavi, kde přišlo odevzdat svůj hlas 18, respektive 18,69 procenta voličů. V Kladně to bylo ale zhruba jen 11 procent lidí. V ostatních okresních městech se účast pohybovala do 17 procent. Účast v Pardubickém kraji byla od deseti do 29 procent, což byl údaj z jedné volební místnosti v Hlinsku.

V Německu se otevřely volební místnosti na čtyřech místech - v Berlíně, Mnichově, Drážďanech a Düsseldorfu. V německé metropoli se krátce po zahájení hlasování podle konzulky Markéty Meissnerové tvořila před budovou českého velvyslanectví v Berlíně fronta lidí.
Volby začaly také v Bruselu, sídle evropských institucí i Severoatlantické aliance. Volební komise zde odhaduje, že se dostaví okolo 900 oprávněných voličů.

Volební účast v průměru mezi deseti až patnácti procenty zatím hlásí volební komise v Plzeňském kraji, řekl ČTK Jan Nový z krajského úřadu. Na Šumavě místní voliče početně předčili turisté. Například na Horské Kvildě do 16:15 přišli k volbám čtyři z 54 místních oprávněných voličů, zatímco přespolních voličů s voličskými průkazy bylo 14, řekl ČTK Daniel Kaifer z místní volební komise.

Volební účast v průměru mezi deseti až patnácti procenty zatím hlásí volební komise v Plzeňském kraji, řekl ČTK Jan Nový z krajského úřadu. Na Šumavě místní voliče početně předčili turisté. Například na Horské Kvildě do 16:15 přišli k volbám čtyři z 54 místních oprávněných voličů, zatímco přespolních voličů s voličskými průkazy bylo 14, řekl ČTK Daniel Kaifer z místní volební komise.

Na cestách hlasovali i hudebníci z České filharmonie. Po náročné cestě do Japonska přišlo k urně ve zvláštní volební místnosti v Kjótu podle manažera orchestru na 80 procent členů souboru.

Podle mluvčí generálního štábu české armády může hlasovat všech asi 300 českých vojáků, kteří působí v zahraničních misích v Afghánistánu, Mali, Bosně a Hercegovině, v Kosovu, v Británii a na Sinajském poloostrově v Egyptě. V Afghánistánu, kde je celkem přes 250 vojáků, se volí na českém velvyslanectví v Kábulu a na vojenské základně Bagrám, kde působí 149 českých vojáků.

Podle mluvčí generálního štábu české armády může hlasovat všech asi 300 českých vojáků, kteří působí v zahraničních misích v Afghánistánu, Mali, Bosně a Hercegovině, v Kosovu, v Británii a na Sinajském poloostrově v Egyptě. V Afghánistánu, kde je celkem přes 250 vojáků, se volí na českém velvyslanectví v Kábulu a na vojenské základně Bagrám, kde působí 149 českých vojáků.


V Karlovarském kraji zatím volební komise hlásí velký zájem o volby a vyšší účast než v minulých letech. Například okrsek na Mlýnském nábřeží, kam chodí i lázeňští hosté, má už přes 30 procent. Také v Libereckém kraji byl zájem o předčasné volby zatím větší než třeba o volby prezidentské, účast se pohybovala v průměru od deseti do 20 procent. V Ústeckém kraji přišlo do 16:30 kolem 20 procent voličů

Německá média očekávají, že se Česko po dnešních a sobotních sněmovních volbách stočí doleva. Všímají si také vzestupu hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, kterého označují za českou obdobu bývalého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho.

"V Česku před parlamentními volbami mnohé ukazuje na vytvoření levicového spojenectví," uvádí na svých internetových stránkách televize ARD. "Mnoha Čechům se už roky daří čím dál hůř. Mají dost tvrdého úsporného programu končící pravostředové vlády," podotýká dále ARD.

Volební místnosti již zažily jedno úmrtí a jeden vážný zdravotní stav.  V obou případech se jednalo o náhlé interní stavy u starších občanů.

Jen deset minut po čtrnácté hodině obdrželi pracovníci krajského operačního střediska ZZS informaci o náhlém bezvědomí ženy přímo ve volební místnosti v Opavě-Kateřinkách.

"U sedmašedesátileté ženy došlo k selhání základních životních funkcí, první pomoc poskytovali do příjezdu ZZS svědkové události. Posádky zahájily rozšířenou resuscitaci, včetně použití defibrilačních výbojů a po přibližně čtvrt hodině se jim podařilo obnovit činnost srdce. Stav pacientky však zůstával velmi vážný a po dalším nezbytném zajištění byla transportována na kardiocentrum Fakultní nemocnice v Ostravě," popisuje mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Jen o dvacet minut později, přijala záchranná služba hlášení o bezvědomí starší ženy v místě voleb, tentokrát v kulturním domě ve Frýdku-Místku.

"Jednaosmdesátiletá žena nejevila žádné známky života,  všechny její životní funkce selhaly. Záchranáři zahájili kardiopulmonální resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků. Jejich snaha však nevedla k úspěchu a lékařka musela u ženy konstatovat smrt," řekl mluvčí.

Do volebních místností začaly chodit i mladší generace, hlásí reportér z Veselí nad Lužnicí. Ti dávají přednost TOP 09, ODS, KDU-ČSL nebo Svobodným před komunisty a sociálními demokraty. Zatímco za první hodinu a půl přišlo do jedné z místnosti zhruba 150 voličů, teď přijde volit jeden člověk tak za pět minut. Rada z nich přiznala, že chtěli jít volit ještě před tím, než odjedou na prodlouženy víkend. "Hlavně ať všechny lichváře a syčáky už z té země dostanou," řekl jeden z voličů, který dál hlas hnutí ANO.

V pražských Kobylisích odvolil exprezident Václav Klaus. Svůj hlas dal hnutí Hlavu vzhůru. Volby podle něj nemohou dopadnout dobře. Velmi se prý obává toho, co vznikne po nich. ODS, tedy strana, kterou dlouho vedl, podle něj potřebuje prohrát, aby se změnila.

Matěj Stropnický (SZ) na svém facebookovém profilu popsal, jak se špičkuje se svým otcem Martinem, který je jihomoravským lídrem hnutí ANO: "Otec mi dnes ráno napsal: 'přeju ti úspěch'. Nemohl jsem odpovědět, než: 'promiň, ale to je jako kdyby atlet, který si právě bodnul tři tuny dopingu, popřál druhému, který jen deset let trénoval, aby vyhrál'. Jdeme a porazíme ty jejich prachy!"

O volby v Praze je velký zájem. Například volební účast v městské části Praha 6 je za první dvě hodiny už 20procentní. Základní škola Kozinova v Praze 10 zase hlásí, že od 14 hodin přišlo 10 procent všech voličů.

Prezidentův kancléřa zlínský lídr SPOZ Vratislav Mynář vhodil svůj hlas v pátek odpoledne svůj hlas do urny ve svém domovském městysu Osvětimany na Uherskohradišťsku. Na kandidátce využil všechny čtyři preferenční hlasy. Neúspěch zemanovců si nepřipouští, očekává zisk mezi sedmi až osmi procenty hlasů. "Jsem optimista, zemanovci jsou ve velmi dobré kondici," řekl po hlasování Mynář, který původně tipoval desetiprocentní zisk. Snížil ho prý pod vlivem volební kampaně, kde byly podle něj používané "férové i neférové prostředky". "Budu velmi rád, když překročíme pětiprocentní hranici. Ale jen malí lidé si kladou malé cíle, proto mluvím o vyšším zisku," doplnil Mynář.

Odvoleno už má i úřadující předseda ODS Martin Kuba. Svůj lístek hodil do urny v Českých Budějovicích. Právu přiznal, že preference nenaznačují pro občanské demokraty velký úspěch. Spokojen by podle svých slov byl s dvojciferným výsledkem, tipovat ale nechtěl. Ohledně budoucnosti České republiky podle svých slov vidí dvě rizika. "Prvním nebezpečím je velké vítězství levice, tedy ČSSD a KSČM, a riziko vidím i v hnutí ANO, které může být poměrně destrukční," vysvětlil Kuba.

V Teplé na Karlovarsku nejdou k volebním urnám jen kvůli Poslanecké sněmovně. Začalo tu totiž také místní referendum o stavbě centra služeb sociální prevence. Podle záměru radnice má nabízet služby zejména sociálně vyloučeným lidem. Jenže proti projektu, na který má město schválenou dotaci, se postavila část obyvatel a vyvolala referendum. Jeho výsledky budou známé v sobotu odpoledne.

V budově Poslanecké sněmovny odvolila pražská volební lídryně Miroslava Němcová (ODS). Právu řekla, že preferenční hlas dala sobě, nechtěla ale říct, zda kroužkovala i kolegy. "Věřím, že příští měsíc budu poslankyní," dodala.

Reportér Aktuálně.cz vyrazil do Meziboří, kde poslední volby do Poslanecké sněmovny vyhrály Věci veřejné. Podle prvních průzkumů tu nejvíce lidí podporuje Babišovo hnutí ANO. "Babiš by tu udělal pořádek, není jako Věci veřejné," míní starší pán, někdejší volič ČSSD. "Bylo to tu město mladých, teď tu žijí jen důchodci. Vláda by měla vytvořit pracovní místa. I proto jsme volili komunisty," říká starší manželský pár. "ČSSD je velmi opatrná, trochu jako větrná korouhvička. Ale spolupráce s komunisty by se neměla bát," dodává paní v důchodovém věku. "Babiš nemá potřebu krást, když je tak bohatý," uzavírá diskusi před volení místností někdejší volička Věcí veřejných.

V Opavě krátce po zahájení voleb zkolabovala 70letá členka volební komise. Pro ženu přijela záchranka, voliči zatím čekají před volební místností. "Ze zákona můžeme přerušit volby maximálně na hodinu, věřím, že se to vyřeší a vše bude pokračovat bez problémů. Na uvolněné místo ve volební komisi povoláme náhradníka," řekla serveru Novinky.cz mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Během prvních 20 minut přišlo volit do volební místnosti ve Veselém nad Lužnicí do místního domu dětí a mládeže přes 30 voličů. Šlo až na výjimky o seniory. "Já volím už řadu let ČSSD, tak jsem nic nezměnil," řekl starší muž reportérovi Aktuálně.cz.

Mezi první "voliče" patří již tradičně samotní lídři politických strany. Po 14. hodině odvolil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Ten svůj hlas do volební schránky hodil společně s předsedou Strany rovných příležitostí Štefanem Tišerem.

Foto: Aktuálně.cz

Také v Bruselu, sídle evropských institucí i Severoatlantické aliance, mají od 14:00 SELČ čeští občané možnost hlasovat v nynějších předčasných volbách do české Poslanecké sněmovny. Do volební místnosti v prostorách velvyslanectví mohou, stejně jako jinde v zahraničí, přijít lidé zapsaní na voličském seznamu a ti, kteří disponují voličským průkazem. Volební komise odhaduje, že se dostaví okolo 900 oprávněných voličů.

Na jiných místech po celém světě už mají Češi kvůli časovému posunu odvoleno. Jako první volili ve čtvrtek v Brazílii a Argentině, na východním pobřeží USA a v Kanadě. Volební štafeta se pak z USA přesunula podle časových pásem do Austrálie a Asie a končí v Evropě a na africkém kontinentu, kde se stejně jako v Česku hlasuje standardně v pátek a v sobotu.

V Česku ve 14:00 začaly v pořadí šesté volby do Poslanecké sněmovny od vzniku samostatné ČR. Jsou zároveň po patnácti letech druhé předčasné. Lidé v nich rozhodnou o tom, kterých 200 z rekordního počtu 5899 kandidátů získá poslanecká křesla.Zároveň také předurčí, které z 23 volebních stran budou mít šanci získat zastoupení v nové vládě.

Aktuálně.cz Domácí Aktuálně.cz, Domácí
25. 10. 2013 23:59
 

Právě se děje

Další zprávy