Piráti znovu provokují Lego. Ve spotu je opět panáček

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 10. 2013 21:26
Minulé volby hnala firma spor k soudu. Piráti trvají na svém, udělali ale kompromis.
Předvolebním spotem Pirátů provází tato postavička.
Předvolebním spotem Pirátů provází tato postavička. | Foto: Repro You Tube - Česká pirátská strana

Praha - Spor České pirátské strany a společnosti Lego vstoupil do dalšího kola. Po zažehnaném srpnovém soudním sporu řeční i ve spotu k předčasným volbám lego postavička Piráta.

Právníci Lega se domáhali zákazu užívání figurek lego, které pirátská strana užila ve svém spotu "Vypustíme kaprům rybník!" před krajskými volbami 2012.  Žádali smazání spotu a omluvu za užívání těchto figurek, jelikož podle nich vzbuzovaly dojem, že pirátská strana je nějakým způsobem se společností spřízněná.

Jenže Piráti to vidí jinak. Nesouhlasí s tím, že by si výrobci měli uzurpovat práva nejen na své výrobky, ale i na výtvory, které z nich lidi zhotoví.

Podle prvního místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka chce strana dosáhnout toho, aby bylo v budoucnu možné  videa s libovolnými figurkami vytvářet a sdílet. Současný stav považují za omezování svobody projevu.

Ještě před vypuknutím soudu mezi společností, jenž byl na programu koncem srpna, se obě strany dohodly na tom, že se pokusí o smírné řešení. Soud jim k uzavření dohody poskytl dvouměsíční lhůtu, jednání pak odročil na neurčito.

Ústupek Legu: Nesponzorují nás

Pirátská strana ve středu zveřejnila svůj nový volební spot, v němž opět hraje hlavní roli "lego pirát". Ten zdůrazňuje tři hlavní programové priority strany: svobodný přístup k informacím, lepší fungování demokracie a rozvoj znalostní společnosti v České republice.

Piráti.cz volby 2013
Piráti.cz volby 2013 | Video:

Vstřícný krok směrem ke společnosti Lego však Piráti přece jen učinili.

"Jak si můžete všimnout, Piráti učinili vstřícný krok vůči společnosti Lego a přímo ve spotu uvádějí, že je společnost Lego nepodporuje ani nesponzoruje," říká druhý místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Stavebnice Lego postupně přerostla ve "fenomén Lego", který kromě politické kampaně ovlivnil umění či architekturu. Přisuzuje se mu i vliv na psychiku a  chování dítěte či na postavení ženy ve společnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy