Jste ultralevičák, vyslechl si Tožička. Piráti však jeho kandidaturu těsně nestáhli

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2020 14:09
Piráti potvrdili kandidaturu Tomáše Tožičky v senátních doplňovacích volbách na Teplicku. Rozhodli o tom ve vnitrostranickém hlasování. Tožičku nominovala ústecká krajská organizace strany, následně ale část členů vyjádřila o nominaci pochyby s poukazem na některá jeho vyjádření na sociálních sítích.
Tomáš Tožička
Tomáš Tožička | Foto: DVTV

Pro stažení kandidatury se v internetovém fóru vyslovilo 232 hlasujících, pro ponechání Tožičky v souboji o senátní křeslo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi 249 hlasujících, což je podle Pirátů pouze o jeden hlas více, než potřeboval.. Celkem se do referenda zapojilo 494 hlasujících, tedy necelá polovina členů strany, informovala strana.

Tožičkovu nominaci do voleb kritizoval vedoucí administrativního odboru Pirátů Petr Vileta, k němuž se připojilo přes sto členů strany. Piráti proto vypsali hlasování o tom, zda má být kandidát z voleb stažen. Pokud by se k tomu rozhodli, neměli by kvůli zákonným termínům možnost nominovat do voleb nikoho jiného.

Vileta kritizoval zejména Tožičkova vyjádření na sociálních sítích, která označuje za ultralevicová. Kandidát na senátora mimo jiné uváděl, že kapitalismus je zločin proti lidskosti a že centristé v médiích jsou ohrožením demokracie. Podle Vilety takové výroky poškozují Piráty jako celek a mohou být urážlivé vůči části voličů strany. 

Byla to snaha vykreslit Piráty jako komunisty, tvrdí Tožička

Za Tožičku se naopak postavil předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Tomáš Tožička je člověk vysokých morálních kvalit, za kterým je reálná práce. Podílel se nejenom na projektech v Česku, ale i v Africe. Vybudoval komunitní centrum Otevřený svět v Litvínově, azylový dům pro ženy a matky v tísni a centrum mezinárodního setkávání v Mostě a podílel se na řadě dalších projektů. V zahraničí vedl elektrifikaci školy, kliniky a komunitního centra v Zambii, střední školy v Angole a devíti dalších škol v Bangladéši. Kromě celé řady humanitárních činností stál také u zrodu debaty o participativním rozpočtu v ČR," řekl Bartoš.

Tožička na pirátském celostátním fóru označil kritiku za skandalizační kampaň motivovanou snahou kompromitovat Piráty a vykreslit je jako komunisty. Podle něj stojí za to mít vizi spravedlivé společnosti důstojných lidí, v níž nikdo neparazituje na druhých.

Piráti hlasovali o tom, zda stáhnout Tožičkovu nominaci, nebo ukončit projednávání záležitosti. Podpořit mohli obě možnosti. Pokud by se pro obě možnosti vyslovila více než polovina hlasujících, rozhodlo by o výsledku druhé kolo, které by se konalo za týden. Pro platnost referenda žádná minimální hranice volební účasti není stanovena, hlasovala necelá polovina členů.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. O senátorské křeslo se uchází 11 lidí. Vedle Tožičky o něj mají zájem mimo jiné teplický primátor Hynek Hanza z ODS, ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM, starostka Bíliny Zuzana Schwarzová Bařtipánová za ANO, starosta Duchcova Zbyněk Šimbera z ČSSD nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených, který při posledních volbách postoupil s Kuberou do druhého kola.

Přibližování životní úrovně v Česku zemím Evropské unie není takové, jaké se očekávalo, říká Tomáš Tožička ze Social Watch. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy