Volební souboj o Senát čeká šéfa komory Vystrčila, expremiéra Špidlu i herce Töpfera

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 9. 2022 10:26
V senátních volbách se snaží obhájit post hned několik výrazných členů této komory parlamentu včetně jejího předsedy Miloše Vystrčila a jeho zástupce Jiřího Růžičky. Kromě toho se zkouší dostat do Senátu některé známé tváře, například expremiér Vladimír Špidla nebo herec Tomáš Töpfer. Aktuálně.cz vybralo nejznámější kandidáty a nejzajímavější volební souboje.

Pro vládní strany bude důležité, zda v Senátu udrží nynější drtivou převahu. ODS bude sledovat například výsledek nynějšího předsedy Senátu Miloše Vystrčila nebo šéfa klubu Zdeňka Nytry. TOP 09 bude zajímat například první místopředseda Senátu Jiří Růžička nebo první místopředseda strany Tomáš Czernin. Lidovci do voleb vyslali svou místopředsedkyni a šéfku senátorského klubu Šárku Jelínkovou. Křeslo obhajuje i šéf druhého nejsilnějšího klubu Petr Holeček ze STAN.

Nejsilnější klub má také podle nepsaného pravidla největší šanci na získání postu šéfa komory. Nyní je nejpočetnější klub ODS a TOP 09 s 27 senátory, následují Starostové a nezávislí s 24 členy. Třetí jsou lidovci a nezávislí s 12 senátory. Ostatní strany mají tak málo senátorů, že nemohou vytvořit vlastní klub. ANO se tak spojilo s ČSSD do klubu Proregion, Piráti mají společný klub s hnutím SEN 21. SPD nemá žádného senátora.

Do Senátu se i letos chtějí probojovat některé známé osobnosti, jako například bývalý premiér a europoslanec Vladimír Špidla (ČSSD), exprimátor Brna Petr Vokřál (za ANO) a exprimátor Prahy Tomáš Hudeček (nestraník), kardiolog Jan Pirk (za koalici Spolu) či ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer (za Spolu). 

Vladimír Špidla.
Vladimír Špidla. | Foto: Ludvík Hradilek

Vladimír Špidla

Doba, kdy byl Vladimír Špidla (ČSSD) na politickém výsluní, je už poměrně dlouho pryč. V letech 2001 až 2004 vedl sociální demokracii, v letech 2002 až 2004 byl předsedou vlády, předtím byl ministrem práce a sociálních věcí a krátce i zdravotnictví.

Na premiérský i stranický post rezignoval po neúspěchu ČSSD v evropských volbách v roce 2004, kdy strana získala necelých 9 procent hlasů. Až do roku 2010 pak byl eurokomisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Poté se z veřejného života stáhnul. Nyní je ředitelem Masarykovy demokratické akademie, politického institutu ČSSD, a pomáhá straně v kampaních. 

Nepůjde o Špidlovy první senátní volby. Kandidoval už v 2010, kdy ho po postupu do druhého kola porazil na Českokrumlovsku nynější senátor Tomáš Jirsa z ODS. Ten kandiduje ve stejném obvodu i letos. Špidla tentokrát půjde do boje v obvodu Praha 11. Utká se tam s nynějším senátorem Ladislavem Kosem (Hnutí pro Prahu 11 s podporou SEN 21 a Zelených), Hanou Kordovou Marvanovou (za Spolu) nebo bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem (nestraník).

 

Právě se děje

Další zprávy