Volební souboj o Senát čeká šéfa komory Vystrčila, expremiéra Špidlu i herce Töpfera

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 9. 2022 10:26
V senátních volbách se snaží obhájit post hned několik výrazných členů této komory parlamentu včetně jejího předsedy Miloše Vystrčila a jeho zástupce Jiřího Růžičky. Kromě toho se zkouší dostat do Senátu některé známé tváře, například expremiér Vladimír Špidla nebo herec Tomáš Töpfer. Aktuálně.cz vybralo nejznámější kandidáty a nejzajímavější volební souboje.

Pro vládní strany bude důležité, zda v Senátu udrží nynější drtivou převahu. ODS bude sledovat například výsledek nynějšího předsedy Senátu Miloše Vystrčila nebo šéfa klubu Zdeňka Nytry. TOP 09 bude zajímat například první místopředseda Senátu Jiří Růžička nebo první místopředseda strany Tomáš Czernin. Lidovci do voleb vyslali svou místopředsedkyni a šéfku senátorského klubu Šárku Jelínkovou. Křeslo obhajuje i šéf druhého nejsilnějšího klubu Petr Holeček ze STAN.

Nejsilnější klub má také podle nepsaného pravidla největší šanci na získání postu šéfa komory. Nyní je nejpočetnější klub ODS a TOP 09 s 27 senátory, následují Starostové a nezávislí s 24 členy. Třetí jsou lidovci a nezávislí s 12 senátory. Ostatní strany mají tak málo senátorů, že nemohou vytvořit vlastní klub. ANO se tak spojilo s ČSSD do klubu Proregion, Piráti mají společný klub s hnutím SEN 21. SPD nemá žádného senátora.

Do Senátu se i letos chtějí probojovat některé známé osobnosti, jako například bývalý premiér a europoslanec Vladimír Špidla (ČSSD), exprimátor Brna Petr Vokřál (za ANO) a exprimátor Prahy Tomáš Hudeček (nestraník), kardiolog Jan Pirk (za koalici Spolu) či ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer (za Spolu). 

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil | Foto: ČTK

Miloš Vystrčil

V každých senátních volbách se odehraje nějaké překvapení. Pokud by prohrál nynější předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), bylo by to překvapení zdaleka největší. Nejen proto, že Vystrčil je na svém postu hodně vidět a u části veřejnosti má značnou podporu. Důvodem je hlavně to, že Vystrčil jde do voleb jako favorit. Na "své" Vysočině nebude mít soupeře ani z řad lidovců, ani TOP 09, obě strany ho podpoří.

Za ANO jde do voleb Jana Nagyová (dříve Mayerová), která je obžalovaná z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo spolu s expremiérem Andrejem Babišem. Nagyová žádost o padesátimilionovou dotaci na farmu připravila a podepsala, podle obžaloby úmyslně uvedla nepravdivé informace a jiné zamlčela.

Dalšími Vystrčilovi soupeři budou například gynekolog Václav Lhotský z SPD nebo komunista Josef Pavlík, který byl v letech 2016 až 2018 náměstkem hejtmana. V té době byl ještě v hnutí ANO, ze kterého předloni přešel do KSČM.

Vystrčil bude ve volbách sledovaný i proto, že patří k možným kandidátům koalice Spolu na prezidenta. Byť on sám kandidaturu zatím odmítá, definitivní rozhodnutí má padnout až po senátních volbách. 

 

Právě se děje

Další zprávy