Jen několik dní staré rozhodnutí se týká například Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protikorupční služby či finanční policie.
Tyto policejní složky v minulých měsících například zatkly čtyři členy ČSSD v kauze biolíh, vyšetřují "kakaovou aféru" bývalého poslance stejné strany Michala Krause, machinace na pozemkovém fondu nebo řeší případ exposlance ODS Vladimíra Doležala podezřelého z korupce.
Infobox
Co řeší útvary, které nesmějí mluvit?
Mluvčí nemluví. Někteří
"Musím Vás informovat, že z rozhodnutí pana policejního prezidenta republikové útvary policie nepodávají médiím žádné informace. Je nutno se obrátit na tiskové oddělení policejního prezidia," reagoval například šéf finanční policie Vladimír Zimmel na žádost deníku Aktuálně.cz o poskytnutí údajů v jedné trestní kauze.
Všechny dotazy tedy musejí projít policejním prezidiem, které rozhodne, jak a zda vůbec na ně odpoví. Speciální útvary přitom mají své vlastní mluvčí, některé - jako třeba právě finanční policie - je dokonce najali teprve nedávno.
Volby? Ale ty do toho netahejte
Policejní prezidium výše popsanou praxi potvrdilo. Odmítá ji ale spojovat s blížícími se volbami.
"Některé kauzy jsou složité a na jednotlivých útvarech nemohou vědět, zda uvolnění informací k danému případu nemůže někoho poškodit," prohlásil vedoucí kanceláře policejního prezidenta Jindřich Mayer.
"Politiku bych do toho netahal. Prostě potřebujeme dát mediální prezentaci nějaký systém. Stávaly se případy, kdy jeden útvar zveřejnil informaci, která se mu jevila jako neškodná, ale z hlediska jiného útvaru to byl problém," dodal Mayer.
Zároveň ale odmítl osvětlit, o jaké případy konkrétně šlo: "To vám říkat nebudu."
Prezidium však současně přiznává, že toto opatření může být jen dočasné. A za čas - tedy třeba po volbách - může být zrušeno.
"Postupně se tato nová praxe bude vyhodnocovat a pak se ukáže, zda se v ní bude pokračovat či nikoli," konstatoval Mayer