Minuta na odpověď, ptát se mohl každý. Lídři kandidátek se střetli před eurovolbami

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 21. 5. 2019 7:26
Kandidáti do Evropského parlamentu se utkali v jedné z posledních debat před víkendovým hlasováním. Na akci pořádané Asociací pro mezinárodní otázky ve spolupráci s deníkem Aktuálně.cz a webem Euractiv.cz vystoupilo osm politiků, kteří jsou lídry, a devátý, který chce do parlamentu z druhého místa. Diváci se na ní mohli přímo ptát politiků a řada z nich toho využila. Večerem provázel moderátor Ondřej Houska, který se na Aktuálně.cz a v Hospodářských novinách dlouhodobě věnuje evropské politice.
Lidé se v pražském kině Oko ptali lídrů kandidátek do eurovoleb. | Video: Blahoslav Baťa

Jeden velký stůl na pódiu pražského kina Bio Oko a za ním devět kandidátů hlavních politických stran v České republice. K tomu otázky novináře Ondřeje Housky, na které museli politici odpovědět v jediné minutě. Kdo to nedokázal, neměl šanci pokračovat. "Zvykejte si na to, že v Evropském parlamentu také musíte v některých případech odpovědět v jedné minutě," vysvětloval Houska.

Politici si přitom byli vědomi, že mají jednu z vůbec posledních možností oslovit voliče, protože volby se konají už tento víkend, 24. a 25. května. Kromě moderátora pokládali přímo z hlediště otázky diváci, kteří se ptali například jedničky hnutí ANO Dity Charanzové, lídra ODS Jana Zahradila nebo Marcela Kolaji, kterého si vybrali do čela piráti. Právě tyto tři strany jsou podle nejaktuálnějšího průzkumu agentury STEM/MARK favority voleb.

Otázky od moderátora a diváků ale směřovaly i na další lídry, kteří doufají, že se do europarlamentu dostanou. Ať už sami nebo ještě s dalšími kandidáty na dalších místech. V Biu Oko tak odpovídala také Kateřina Konečná z KSČM, Pavel Poc z ČSSD, Pavel Svoboda z KDU-ČSL a Pavel Telička, který nedávno založil hnutí Hlas. Mezi všemi těmito lídry byla také jedna dvojka, a to Stanislav Polčák, který je na kandidátce Starostové a nezávislí a TOP 09. Posledním pozvaným byl bývalý sociální demokrat a nyní lídr SPD Ivan David.

Právě David vystupoval z celé devítky k EU nejvíce kriticky. Jako jediný se vyjádřil pro možné vystoupení z EU. "Za dané situace reformy EU nejsou možné, je jasné, že EU se posunuje stále více k centralizaci, národní státy mají stále méně pravomocí," tvrdil David, který také hledal velmi obtížně odpovědi na otázky, zda je něco, co se mu na EU líbí, stejně jako na otázky, jak by tedy unii reformoval. "Já bych vůbec o reformě nemluvil. Já bych spíš mluvil o přeformátování, tedy velmi podstatné reformě," tvrdil bez bližšího vysvětlení. 

Velmi kritická byla také komunistka Konečná, která se nedávno nechala slyšet, že pokud se EU do tří let nepodaří zreformovat, tak se rozpadne. "Dál budeme bojovat proti tomu, aby se dávali peníze na evropské obranné fondy a na militarizaci Evropy, to odmítáme a vždycky odmítat budeme," avizovala Konečná.

Naopak zbývající sedmička kandidátů mluvila o unii vesměs pochvalně, všichni se ale shodovali, že mnohé věci je třeba zlepšovat. "Pro mě je EU skvělý projekt, ale mám dojem, že nějak ten projekt utekl od lidí. Většina lidí v České republice ho vnímá úplně jinak, a myslím, že je to velká škoda," prohlásila například Charanzová

Jména premiéra Andreje Babiše na debatě téměř nezaznělo, ale někteří kandidáti jeho vystupování ohledně EU kritizovali, nejvíce ze všech Telička, který navázal na slova Charanzové o tom, jak veřejnost kriticky vnímá EU. 

"Bodejť by ne, když dlouhodobě říkáme, že unie je taková a maková, že je to diktát z Bruselu, že nemůžeme nic ovlivnit, že jsme malí. To je to, co slyší naši občané od vrcholných politiků," stěžoval si Telička, který v mnoha věcech mluvil jako velký příznivec současné EU. "Z 80 procent funguje EU velmi dobře, ale kdybychom vzali oblast po oblasti, tak zjistíme, že všude se můžeme posunout dále," uvedl a ze všeho nejvíce chválil to, jaké hodnoty EU prosazuje. "EU je neskutečně dobře hodnotově ukotvena. Kéž by takto ukotvena byla Česká republika," podotkl. 

Moderátora Housku také zajímalo, proč někteří kandidáti nebyli během svého dosavadního působení v Evropském parlamentu aktivnější. Konkrétně se zmínil například o Polčákovi, který přiznal, že by měl být skutečně aktivnější. Zároveň se ale hájil tím, že v parlamentu měl kolem 600 vystoupení a navíc je členem takového výboru, ve kterém nelze příliš vyniknout. 

Opakovanou otázku, která se týkala vlastní aktivity, uslyšel také Zahradil, zvláště, když je v Evropském parlamentu od roku 2004. Jeden z diváků nebyl s první odpovědí spokojený, a tak otázku ještě zopakoval. "Zejména jsem byl posledních pět let místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod, to znamená, že jsem se podílel na dojednávání a monitorování dohod mezi EU a některými zeměmi," odpověděl mimo jiné hlavní zahraniční expert ODS, který ale tazatele neuspokojil. "Já myslím, že jsem vám odpověděl. Pokud s tím nejste spokojený, tak já vám vaši nespokojenost ponechám," odvětil Zahradil. 

Kateřina Konečná musela pro změnu reagovat na dotazy, které se týkaly toho, že opakovaně mluví o svých výhradách vůči kapitalismu. "Uklidním vás. Rozhodně nechceme vést boj proti kapitalismu násilnou cestou. Nechci ale Evropu, ve které vládnou nadnárodní korporace a lobbisté si podávají ruce. Chci Evropu, kde bude mít mnohem větší pravomoci Evropský parlament," odvětila. 

Celá debata naplnila očekávání Tomáše Dvořáka z Asociace pro mezinárodní otázky, který předvídal před zahájením kvalitní debatu. "Velmi se těším, jsem přesvědčený, že bude opravdu hodně zajímavá. Navíc jsme vybrali jako místo setkání prostředí, které je pro politiku hodně nezvyklé," uvedl s odkazem na prostředí kina.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy