Vojenská zdravotní pojišťovna dostala pokutu 1,8 milionu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
16. 1. 2015 11:32
Při uzavírání smluv o obchodním zastoupení pro nábor pojištěnců nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách.
ÚOHS
ÚOHS | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 1,8 milionu korun pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu.

Při uzavírání smluv o obchodním zastoupení pro nábor pojištěnců nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách, řekl Rafaj. Pojišťovna se chce proti rozhodnutí antimonopolního úřadu bránit.

Udělení pokuty může napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně. "Vojenská zdravotní pojišťovna obdržela rozhodnutí ÚOHS a proti tomuto rozhodnutí použije všechny právní prostředky, které právní řád České republiky připouští," řekl její mluvčí Richard Medek.

Vojenskou zdravotní pojišťovnu také prošetřuje policie kvůli podezření z podvodu za bezmála 130 milionů korun. Případ otevřela v dubnu 2014, informoval deník Aktuálně.cz.

Pět smluv o obchodním zastoupení

Pojišťovna uzavřela v letech 2011 a 2012 pět smluv o nevýhradním obchodním zastoupení s několika fyzickými a jednou právnickou osobou, aniž je zadala v jednom z druhů zadávacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách.

ÚOHS se při posuzování případu zabýval zejména otázkou, zda se na vojenskou pojišťovnu zákon o veřejných zakázkách vztahuje. Dospěl k závěru, že ano. Mimo jiné proto, že ze zákona o veřejném zdravotním pojištění a zákona o zdravotních pojišťovnách vyplývá, že stát má faktický vliv na výkon činnosti pojišťovny.

Pojišťovna měla na základě počtu nově získaných pojištěnců podle ÚOHS předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony korun a měla ji zadat podle zákona o veřejných zakázkách.

Reálně vyplacené provize dosáhly v roce 2011 i v roce 2012 vždy téměř 70 milionů korun. Pojišťovna svým postupem mohla podle antimonopolního úřadu značně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy