Nový podnět. Žalobce musí prověřit odměnu 130 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
5. 2. 2014 15:00
Kauza souvisí s náborem nových klientů Vojenské zdravotní pojišťovny.
Foto: Ondřej Toms

Praha - Kauza, v níž Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) poslala bez výběrového řízení na účet neznámého obchodníka 130 milionů korun a kterou po prošetření policie odložila, ještě nekončí.

Do případu, jak zjistil deník Aktuálně.cz, se znovu vložilo ministerstvo zdravotnictví.

To chce, aby se jím zabývala dozorující státní zástupkyně, která již dostala na stůl podnět k dalšímu prošetření. Navíc smlouvu prověřuje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Celá kauza se točí kolem obchodníka Pavla Vondrušky. Ten bez soutěže získal smlouvu, díky které mu za tři roky přiteklo na účet bezmála 130 milionů korun za to, že pro pojišťovnu ulovil na 120 tisíc nových klientů.

Trvalé bydliště na úřadu Prahy 2

Jenže dokumenty a faktury mezi VoZP a Vondruškou zkontrolovali pracovníci ministerstva a obrátili se poté na pražské vrchní státní zastupitelství. Měli pochybnosti, kde skutečně peníze skončily, a mimo jiné zjistili, že Vondruška měl tehdy trvalé bydliště nahlášené na úřadu Prahy 2. K tomu se většinou uchylují zcela nemajetní lidé.

Obvodní oddělení policie v Praze 9, které se případem zabývalo, ale porušení zákona nezjistilo. Podnětem ministerstva se ale začala zabývat žalobkyně Helena Kroupová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9, která o něm rozhodne během několika týdnů.

"Ministerstvo zdravotnictví se nemůže v žádném případě ztotožnit se závěry policejního orgánu," uvedl úřad ministra Martina Holcáta v podnětu. Kroupová dnes nechce tento podnět ani samotnou kauzu komentovat.

Ministerstvo si stěžuje zejména na to, že policistka, která kauzu odložila, ve svém usnesení napsala, že na VoZP se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. To je ale v rozporu s právním názorem ÚOHS.

Úředníci rovněž napadají, že policie považuje interní směrnici ředitele VoZP za důležitější nežli právní předpisy.

Kdo vypovídal na policii?

Smlouvou mezi Vondruškou a VoZP se navíc zabývá i ÚOHS. "V současné době vedeme správní řízení, a to kvůli možnému dělení veřejné zakázky," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí ale žádné ještě nepadlo.

V této kauze vypovídali na policii tři lidé. Kromě obchodníka Pavla Vondrušky se ještě jednalo o interního auditora VoZP Milana Nováka a ředitele odboru obchodně-provozního a informatiky VoZP Oldřicha Vytisku.

Jak na policii, tak loni v červnu deníku Insider Vondruška řekl, že měl trvalé bydliště na úřadu Prahy 2, protože ho majitel bytu, kde byl v pronájmu, v době, kdy pracoval v zahraničí, odhlásil. Dnes má podle obchodního rejstříku místo svého bydliště nahlášené v bytovém domě v centru Prahy.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.


 

Právě se děje

Další zprávy