Policie otevřela případ 130milionové odměny za nábor klientů

Radek Nohl Radek Nohl
12. 4. 2014 13:00
Právě tuto částku inkasoval neznámý obchodník od Vojenské zdravotní pojišťovny za nábor nových klientů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšetřovatelé vrátili do hry případ, v němž jde o podezření z podvodu za bezmála 130 milionů korun.

Právě tuto částku inkasoval neznámý obchodník od Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) za nábor nových klientů. Policie již tuto kauzu poslala na konci loňského roku k ledu, když konstatovala, že k trestnému činu nedošlo.

Jenže pražští policisté se nyní musí znovu zabývat tím, za jakých okolností skončily peníze u obchodníka, který měl v té době hlášené trvalé bydliště na obvodním úřadě (Prahy 2) - což je obvyklé spíše u lidí bez domova.

Pokyn k dalšímu šetření kauzy vydala podle informací Aktuálně.cz dozorující státní zástupkyně Helena Kroupová.

Ta uvedla, že po prostudování spisu zjistila skutečnosti, které nasvědčují tomu, že byl trestný čin spáchán. Zároveň práci policie, které kauzu vrátila došetření, označila za nedostatečnou.

Trest za porušení zákona

Případ vyšetřovala komisařka Jana Lonská, která v dokumentu, v němž zdůvodňuje, proč kauzu odložila, uvádí jako hlavní důvod, že se na Vojenskou zdravotní pojišťovnu nevztahuje zákon o veřejných zakázkách.

ÚOHS udělil pokutu 1,8 milionu korun.
ÚOHS udělil pokutu 1,8 milionu korun. | Foto: Tomáš Adamec

Příjmy VoZP jsou přitom z naprosté většiny tvořeny z veřejného zdravotního pojištění, které si platí její klienti nebo v některých případech stát. Například v roce 2012 takto pojišťovna na svůj účet získala 12,5 miliardy korun.

Navíc před několika dny Úřad pro ochranu hospodářské soutěže řekl, že se VoZP zákon o veřejných zakázkách týká. Zároveň jí úřad udělil pokutu ve výši 1,8 milionu korun. Zástupci VoZP se však proti trestu odvolali a dál tvrdí, že chybu neudělali.

Smlouva na 130 milionů bez soutěže

Hlavní figurou v tomto případě je Pavel Vondruška. Obchodník, který měl trvalé bydliště podle smluv podepsaných s VoZP hlášené na úřadu Praha 2. Deníku Insider loni v červnu řekl, že se ke smlouvě dostal poměrně jednoduše.

Poté co se po pár letech, kdy pracoval v zahraničí, vrátil zpět do Čech, napsal trojici zdravotních pojišťoven, zda by neměly o nábor nových klientů zájem. Nabídky jako první využila VoZP a podepsala s ním smlouvu. A to bez výběrového řízení.

Insideru Vondruška také vysvětlil, proč měl s takovými příjmy trvalé bydliště na úřadě pražské městské části, k čemuž se většinou uchylují zcela nemajetní občané. Podle jeho slov ho majitel bytu, kde byl v pronájmu, v době, kdy pracoval v zahraničí, odhlásil. Dnes má podle obchodního rejstříku místo svého bydliště nahlášené v bytovém domě v centru Prahy.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy