Konec obav z pokut. Vodáci mohou na řekách opět pít alkohol, schválila sněmovna

ČTK ČTK
6. 3. 2019 13:14
Vodáci opět budou smět plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, alespoň po některých úsecích řek a vod. Výjimkou zůstanou takzvané dopravně významné vodní cesty, které však zpravidla nepatří mezi vodácky populární destinace. Dosud za sjíždění řeky v opilosti hrozila až pětitisícová pokuta a zákaz splouvání řek. Se zmírněním pravidel počítá poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou ve středu schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, která nepodléhají evidenci, má však platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Do půl promile se tedy bude muset vejít i "zadák" na kanoi či raftu. Tolerance půl promile se ale bude vztahovat jen na některé vodní toky, na těch významných bude i nadále platit nulová tolerance.

Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který počítá právě s půl promile v krvi u vůdců plavidel a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy.

Obdobné pozměňovací návrhy, které počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, pak předložili další poslanci v čele s pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. "Nejedná se o generální pardon pro opilce," řekl o návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Tolerance alkoholu, jak ji schválila sněmovna, však bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Seznam dopravně významných vodních cest je součástí přílohy zákona o vnitrozemské plavbě.

Poslaneckou novelu iniciovali piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu.

 

Právě se děje

Další zprávy