Strojvůdci budou sbírat trestné body stejně jako řidiči, reaguje Ťok na nehody vlaků

Jakub Heller Jakub Heller
5. 3. 2019 15:15
Hned několik nebezpečných incidentů na kolejích z posledních dnů znovu otevřelo debatu o bezpečnosti české železnice. Ministr dopravy Daň Ťok proto v úterý přišel s návrhem, který by měl strojvůdce motivovat k tomu, aby své práci věnovali větší pozornost. Stejně jako řidiči automobilů by nově měli za své prohřešky získávat trestné body. Za opakovaný prohřešek by mohli dokonce přijít o licenci.
Nehoda osobního vlaku s manipulačním vozem na Chrudimsku.
Nehoda osobního vlaku s manipulačním vozem na Chrudimsku. | Foto: HZS Pardubického kraje

S návrhem ministerstvo přišlo v den, kdy se na brněnském nádraží srazily dva vlaky poté, co jeden ze strojvedoucích vjel na trať přes zákaz. Při nehodě se zranilo více než dvacet lidí. Nešlo zdaleka o ojedinělý incident, jen za poslední dva týdny došlo už k osmi mimořádným událostem, při kterých byla ohrožena bezpečnost pasažérů.

"Není to situace, kterou můžeme nadále akceptovat, musí mít rychlé řešení," řekl ministr dopravy Dan Ťok (ANO). České dráhy i Drážní úřad podle něj okamžitě musí zvýšit počet kontrol strojvůdců.

"Je otázka, jestli jsme příliš nepolevili a jestli by se nehodilo vrátit část disciplíny na dráhy," dodal ministr a připomněl, že ze zákona například zmizela možnost odebrat strojvedoucímu licenci za závažné porušení předpisů. 

"Chci, abychom zavedli něco jako bodový systém pro strojvůdce. Myslím, že je potřeba, aby Drážní úřad evidoval kartu strojvedoucího, která bude vedena elektronicky," řekl Ťok. Drážní úřad má podle Ťoka připravit pozměňovací návrh k připravovanému zákonu o drahách tak, aby změna mohla začít platit co nejrychleji, pravděpodobně od 1. ledna 2020.

"Není to o tom, že bychom chtěli nějakým způsobem strojvůdce trestat, je to spíš motivační záležitost. Myslím si, že by potom měli dopravci využít tohoto systému k tomu, že strojvedoucí, kteří dlouhodobě nemají problémy, budou mít lepší platové podmínky, než ti, kteří nedbají na předpisy, přejíždějí červenou, způsobují mimořádné události, nebo nedej bože nehody," dodal Ťok.

Detaily nového opatření ještě připravuje Drážní úřad a zdaleka není u konce. V úvahu podle něj ale připadá i to, že by za opakovaný prohřešek mohl strojvůdce přijít na nějaký čas o licenci a pro její znovuzískání musel skládat opravné zkoušky.

Kontroly, zda nejezdí pro více dopravců bez pauz

Mimo to Ťok zmínil, že v připravované novele počítá se zavedením povinného takzvaného monitoringu licencí strojvedoucích. "Chceme zajistit, aby strojvůdce, který jezdí například pro České dráhy, nešel okamžitě jezdit druhou směnu k jinému dopravci, nebo naopak. Chceme monitoring, aby bylo jasné, že strojvůdce jezdí jen to, co může a co mu dovoluje zákon," vysvětlil ministr.    

Stejně tak chce ministr ještě se Správou železniční a dopravní cesty a Českými drahami jednat o navýšení počtu drážních zaměstnanců. "Bývávaly doby, kdy byli na lokomotivě dva strojvedoucí, byl výpravčí ve stanici a ještě vlakvedoucí. Na bezpečnost tak dbalo i pět lidí, dneska na malých regionálních tratích máme jenom jednoho," uzavřel ministr. 

Bodový systém pro řidiče automobilů byl v České republice zaveden 1. července 2006. Řidiči, kteří nasbírají dvanáct trestných bodů, přijdou o řidičský průkaz na dvanáct měsíců, po jejichž uplynutí je čeká ještě přezkoušení z odborné způsobilosti, absolvování lékařské prohlídky a dopravně psychologického vyšetření.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy