Praha - Proč řekl Václav Klaus počátkem ledna větu: Lékaři nás vydírají? A proč šéf lékařské komory udělal ve stejnou dobu z akce za vyšší platy největší tažení proti zdravotnické korupci?
Za odpověďmi na tyto otázky se skrývá zjištění, že lékaři a vláda se nepřetlačují jen o peníze, ale že tu v zákulisí celé týmy v jejich službách zápasí o to, co si o tom právě vy budete myslet.
V souboji o váš postoj k akci Děkujeme, odcházíme pak agentura reklamních rutinérů Ewing PR poradila lékařským odborům, aby to s požadavky výši platů nepřeháněly.
A také proto - na druhé straně - požádali poradci z kanceláře ministra Hegera pana prezidenta, aby se k celé té akci odborářů vyjádřil.
S Ewingem v zádech
Že lékařské odbory vložily úspěch svého protestu do rukou zkušených "píáristů" z agentury spoluvlastněné bývalým televizním moderátorem Jiřím Hrabovským, se ví už celé měsíce.
Právě Ewing PR třeba vymyslely jako jeden ze symbolů prostestu černobíle rozpůlenou sanitku, jakoby převlečenou za pohřební vůz. Koneckonců slogan z její kapoty "Náš exodus, váš exitus?", začíná právě nabývat obludné pravděpodobnosti.
"Sami už jsme zkoušeli před třemi lety spustit kampaň 'Unavený lékař', ale nedokázali jsme na sebe připoutat pozornost," vysvětluje angažmá Hrabovského lidí předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. "V březnu jsme spustili kampaň 'Děkujemem, odcházíme', ale bylo nám jasné, že velkému tlaku médií nedokážeme čelit. V květnu padlo rozhodnutí, že si najmeme profesionály," dodává.
Kolik to stálo, to se s tradičním odklazem na obchodní tajemství tají, a tak se musíme spokojit s cifrou 3,5 miliónu, která byla uvedena v médiích.
Hegerova čtyřka
Bývalý moderátor televizní publicistiky z přelomu totalitní a "nové" éry Jiří Hrabovský dal dohromady sedmičlenný tým, který byl s odboráři téměř denně v kontaktu.
Agentura, která má za sebou třeba angažmá pro Home Credit nebo Trade Fides, načrtla kampaň, po které odbory hned skočily.
Proti zkušeným profesionálům postavilo ministerstvo teprve v lednu čtyřčlenný tým.
"Nenajímali jsme si PR agenturu, rozhodli jsme se jít vlastní cestou," říká mluvčí ministertstva Vlastimil Sršeň, sám člen týmu. Kromě něho sem patří sám ministr Leoš Heger, náměstek ministra Petr Nosek a ředitel kabinetu ministra Jan Růžička.
Lídrem, autorem obrany proti Ewingům, je pětadvacetiletý bývalý lidovec Růžička. Muže s dlouhými vlasy a úzkým obličejem vídáte od lednových dní v záběrech z tiskových konferencí po boku ministra Hegera.
I on má za sebou pernou zkušenost. Jako někdejší tajemník ministra Václava Jehličky měl například v proslulé prezidentské volbě Václava Klause na starost komunikaci mezi některými příznivci Klause v KDU-ČSL a v ODS.
Hlavně žádné miliardy
Stěžejní rada, kterou dal Hrabovský lékařským odborům, zněla: hlavně nemluvit o velkých penězích, to lidi fakt dráždí.
"Nabádali jsme lékaře, ať nemluví o potřebných miliardách, ale ať říkají malé cifry, třeba kolik berou za hodinu. Například požadavek, že namísto dvou stovek chtějí za hodinu čtyři, zní lépe, než požadavek dvou nebo čtyř miliard," popsal svou strategii Aktuálně.cz Hrabovský.
"Peníze jsou nejviditelnější prvek v celé té hře a já jsem věděl, že i z hlediska veřejnosti to bude ten traumatický bod a že se bude říkat, že jsou lékaři chamtiví," podotkl.
I tady může být odpověď na to, proč počátkem roku se od platů přešlo ke zdravotnické korupci a proč prezident lékařské komory začal původní akci za vyšší mzdy líčit heslem: Kdo nepodporuje odchody lékařů, podporuje korupci.
Lednový zlom
Ministerstvo dlouho volilo vyjednávací strategii a na ostrou kampaň s pohřební sanitkou nereagovalo.
"Neplivali jsme, nechtěli jsme dělat z odborářů nepřátele. Ministr neustále trval na tom, že je třeba jednat," říká Jan Růžička.
Až když v lednu lékaři začali skutečně výpovědi podávat a přišlo od nich varování, že je ohrožena neonatologická péče, ministrův tým poprvé přiznal, že kampaň odborů podcenil.
"Najednou jsme tu měli hrozbu krizového stavu. A tak jsme dohodli schůzku ministra s prezidentem Václavem Klausem," přiznal muž, který ve zmíněné památné volbě zprostředkovával pro Klause potřebné hlasy.
"Byly doby, kdy snad mělo jistý smysl odcházet 'za lepším' do ciziny, ale dnes tomu tak určitě není," řekl pak prezident v televizi a výzvy ke kolektivnímu a hromadnému odchodu do ciziny označil za nepřijatelné vydírání.
Tento tah podle Růžičky vyšel, i když Hrabovský ho bagatelizuje.
"Nepočítali jsme s tím, ale podle mě to nijak zvlášť lékařům neublížilo. Postoj prezidenta republiky mě nepřekvapil ani v nejmenším, nic jiného bych od něj nečekal," reaguje nyní a prezidentovo vystoupení.
Hrabovský má další plán, tají ho
Když nyní vyjednávání mezi vládou a lékaři vrcholí, týmy v zákulisí pracují dál.
"Pomáháme formulovat tiskové zprávy, korigujeme jejich vyjádření. Ale lékaři už nepotřebují takovou podporu jako na začátku," zhodnotil to Hrabovský.
Má prý připraven záložní plán pro případ, že by se lékaři s ministrem Hegerem nedohodli a 1. března začali hromadně odcházet.
"Dneska už není čas na spektakulární řešení. Teď je to všechno na odpovědných osobách, aby zvážili, jestli to nechají dojít za 1. březen. Pokud to tam nechají zajít, tak se podle toho operativně zařídíme. Já svoje představy mám, ale určitě bych je nechtěl publikovat předem," vzkazuje ti, občane, Jiří Hrabovský.