Praha - Ministerstvo vnitra chce naučit týmy kandidátů na prezidenta, jak se bránit kybernetickým útokům. Volby v USA i Francii totiž ukázaly, že volební štáby představují lákavý cíl hackerů.
Zatímco ve Francii nachytal štáb budoucího prezidenta Emmanuela Macrona hackery na zfalšované dokumenty, u kandidátky do Bílého domu Hillary Clintonové skutečně unikly citlivé informace. A ty ovlivnily voliče, potažmo přímo volby. Podobnému scénáři chce před prezidentskými volbami český stát zabránit.
Úředníci nabídli školení všem devíti týmům prezidentských kandidátů. "Školení se uskuteční 6. prosince 2017 a poskytnou ho zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a zástupci společností Google a Facebook," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel. Už minulý týden dorazily do štábů prezidentských kandidátů pozvánky.
Nejprve by se měly štáby uchazečů o Hrad seznámit s incidenty, ke kterým došlo v zahraničí. Účastníci se od lektorů naučí bránit na základní uživatelské úrovni, ale dozvědí se i o možnostech zabezpečení před únikem dat. Ministerstvo doporučí i bezplatné zabezpečovací nástroje, jako je například Password Alert, který upozorní, když je potřeba změnit heslo.
"Dále se budou prezentovat tipy na vedení facebookových stránek politických představitelů s doporučeními, jak těmto účtům zajistit maximální bezpečnost," dodal Korbel.
Útoky na facebookové profily
Některé týmy kandidátů vnímají iniciativu ministerstva pozitivně. "Školení se zúčastníme. Útoky vnímáme jako hrozbu. Také se setkáváme se snahou o zneužívání sociálních sítí. Po poslední debatě byl účet pana Hilšera dočasně zrušen," řekla Pavla Čechová, mluvčí kandidáta Marka Hilšera.
Možnost školení vnímá pozitivně i jeden z hlavních favoritů Jiří Drahoš. "Otázkou bezpečnosti v kyberprostoru už se nějakou dobu zabýváme a sami se i chceme na příslušné orgány obrátit," prozradila Kateřina Procházková z jeho týmu.
Spolupracovníci opětovně kandidujícího prezidenta Miloše Zemana však nabídku vnitra nevyužijí. "Tyto záležitosti jsou v rámci Kanceláře prezidenta republiky standardně zabezpečeny," zdůvodnil stručně Jiří Ovčáček.
I přes zabezpečení Hradu však musela policie řešit aféru, při níž údajně měli hackeři z Alabamy "nainstalovat hlavě státu do počítače" pornografický materiál. Případ tehdy řešil i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).
Hackerské útoky podle prvních výsledků vyšetřování v zahraničí ukazují nejčastěji na Rusy. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že má dost důkazů na obvinění šesti členů ruské vlády za podíl na hackerských útocích na servery Demokratické strany.
Nynější francouzský prezident Macron Rusko obvinil přímo, což Kreml označil za absurdní. V červnu ale prezident Ruské federace Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradě prohlásil, že ačkoliv k útokům ruských hackerů může docházet, nejsou placeni Moskvou. Jedná se prý o ruské patrioty.
Nejedná se o první školení v kyberbezpečnosti, které ministerstvo vnitra pořádá. Podobnou akci uspořádali úředníci už před letošními volbami do sněmovny.