Vnitro chce použít proti odborářům jahodové nařízení

Radim Klekner Radek Nohl Sabina Slonková, Radim Klekner, Radek Nohl, Domácí
15. 6. 2011 21:30
Úřad nedopustí, aby stávka zablokovala hlavní tahy a ochromila dopravu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Žák

Praha - Ministerstvo vnitra nehodlá podle zjištění Aktuálně.cz připustit, aby stávka odborářů zablokovala hlavní tahy a zcela ochromila dopravu.

Resort hodlá mimo jiné využít takzvané jahodové nařízení, verdikt Evropského soudního dvora, který je závazný pro všechny členské státy Unie a řeší právě otázku volného pohybu zboží a zastavené dopravy.

Jde o rozsudek z prosince 1997 proti Francii, která opakovaně nedokázala zjednat pořádek při masivních demonstracích a výtržnostech francouzských zemědělců proti zahraničnímu dovozu převážně ovoce a zeleniny (odtud "jahodové nařízení"). Soud tehdy uznal vinu Francie jako nespornou.

Právníci českého vnitra si tento verdikt vykládají tak, že každý členský stát je povinen zajistit dopravcům průjezdnost hlavních tahů. Z rozsudku podle nich vyplývá, že pokud si je stát nechá zablokovat, mohou dopravci následně podat žalobu na náhradu škody a tím, kdo bude platit, bude stát. A tomu je podle právníků vnitra třeba předejít.

Blokáda je lepší, pochvaluje si primátor

"Obavy z toho, že bychom nesli odpovědnost za vzniklé škody v dopravě, nehrály žádnou roli ve změně plánu. Reagovali jsme na obavu občanů, kteří si nepřáli takové čoro moro v Praze," prohlásil pro Aktuálně.cz šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Ten i nadále tvrdí, že čtyřhodinový pochod může zasáhnout dopravu ve městě více nežli blokáda magistrály, kterou odbory původně plánovaly.

S tím ale nesouhlasí pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Pochod se dá zvládnout lépe než blokáda. Je při něm daleko méně problémů, protože víme, odkud kam zamíří," prohlásil Svoboda. 

Policisté souhlasí - i oni se budou moci na pochod lépe připravit. Situaci podle ředitele pražské policie Martina Vondráška bude kontrolovat antikonfliktní tým. Ve vzduchu budou dva vrtulníky.

Policie se bude snažit zajistit provoz

Mítink mají odboráři nahlášený na Palackého náměstí, kde se mohou shromažďovat bez jakéhokoliv oznámení. Odtud bude pochod směřovat k ministerstvu financí a úřadu vlády. Tam chtějí odbory složit balíky slámy. Poté zamíří na Hrad.

Po celou dobu pochodu se policie podle mluvčí prezidia Dagmar Bednarčíkové bude snažit, aby byl zajištěn provoz alespoň v jednom jízdním pruhu.

"Vedle policie bude stát také úředník magistrátu, který bude shromáždění monitorovat a zjišťovat, jestli nesplňuje parametry proto, aby mohlo být rozpuštěno," prohlásil Vondrášek.

V jakých situacích by policisté proti odborářům zakročili, nechtějí její zástupci příliš komentovat. "O způsobu zákroku rozhoduje velitel," řekla pouze Bednarčíková. Podle ní je vždy důležité, jak posoudí konkrétní situaci. Právě velitel bude ale také nést zodpovědnost nad zásahem.

Jahodové nařízení žádná země EU proti odborům neuplatnila

Tehdejší výrok Evropského soudního dvora, který chce ministerstvo vnitra využít, reagoval na násilné protesty francouzských farmářů, kteří ničili zemědělské produkty pocházející z jiných členských zemí EU a porušovali tak jeden ze základních stavebních kamenů Unie - princip volného pohybu zboží.

"Jahodové rozhodnutí" se v souvislosti se stávkami v dopravě zatím nepokusila proti odborům uplatnit žádná členská země EU. Takovýto krok by totiž automaticky porušoval právo na stávku, zakotvené v Listině základních práv Evropské unie.

Listina vešla v platnost společně s Lisabonskou smlouvou 1. prosince 2009. Prezident ČR Václav Klaus sice odmítl podepsat smlouvu bez výjimky vztahující se na Listinu základních práv, tato výjimka může být ale schválena až při přijetí Chorvatska do Unie, naplánované na 1. července 2013.


 

Právě se děje

Další zprávy