Vlivný politik odhalil tajemství lahví, škola to uznala

Sabina Slonková
31. 5. 2011 8:41
Aktuálně.cz pokračuje v seriálu o tom, jak vystudovali lidé z domácí politické scény
Pavel Suchánek se vrací z golfu v Dubaji, zaletěl si tam už jako inženýr.
Pavel Suchánek se vrací z golfu v Dubaji, zaletěl si tam už jako inženýr. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víno je součástí pohodového posezení. Na jaře začíná boj vinařů s chorobami a plísněmi. Budoucnost našeho vinařství vidím dobrou.

Tři náhodně vybrané věty ilustrují přínos diplomové práce, kterou na soukromé Vysoké škole hotelové obhájil jeden z nejvlivnějších poslanců sněmovny, předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS. V roce 2006 za ni získal titul Ing.

Jeho magisterská práce nese název České vinařství po vstupu do EU, unijní problematika je však v Suchánkově práci v drtivé menšině. Větší část zaujímá detailní popis pěstování vinné révy, včetně boje se škůdci či popisu jejího řezu. Objevů je tolik, že se vejdou do pouhých tří odstavců v závěrečné rekapitulaci.

Na šedesáti stránkách jsou ukryty věty jako "Nádoby, které se liší tvarem, obsahem, barvou a jsou nejběžnější, jsou lahve", a přece Suchánkova alma mater hodnotí práci na výbornou.

Vedoucí práce Miroslav Čertík si ji vybaví i po letech. A když namítáme, že autor nám toho o EU mnoho nenapsal, vybaví si ihned jiný superlativ. "Rozhodující byla obhajoba té práce, a ta byla excelentní," říká navzdory.

Také škola odmítá pochybnosti o tom, zda si politik Pavel Suchánek titul za předložené dílo zasloužil. 

Po třiceti letech do lavic

Dlouholetý jihomoravský poslanec se do školních lavic vrátil po velmi dlouhé době. Původně v 70. letech vystudoval průmyslovku, vysokoškolské vzdělání si rozhodl doplnit až v prvních letech nového století, když vstoupil ve sněmovně do velké politiky.

Během šesti let vystudoval na katedře Managementu hotelnictví a lázeňství Vysoké školy hotelové. Vedoucím jeho diplomové práce byl přímo zástupce majitele školy, zmíněný jednatel firmy docent Čertík.

Suchánek dnes říká, že se na vysokou školu přihlásil hlavně kvůli jazykům. Hodnotit kvalitu své práce nechtěl.

"To si nedovolím, to je věcí těch, kterým to přísluší. Bylo tam napsané, že to bylo hodnoceno výborně. Já jsem pracoval tak, aby ta práce byla dobrá a splňovala všechny požadavky," prohlásil o práci, kterou prozkoumalo Aktuálně.cz stejně jako práce mnoha dalších politiků.

O rok déle. Ale lépe?

Poslanec přitom zdůrazňuje, že studoval řádně a nemá žádný takzvaný turbotitul: "Dokonce jsem si to o rok prodloužil, s mým studiem je všechno v pořádku."

Suchánek - mimo jiné sám majitel vinohradu a člen Vinařského fondu - sepsal diplomovou práci právě o vinařství a jeho vztahu k EU. Samotná práce má fakticky 53 textových stránek.

Z toho na plných čtyřiatřiceti se věnuje například popisu drcení hroznů, řezu vinné révy, jejímu kvetení a ošetřování, úvahám o nádobách na víno či pohodovému posezení s vínem. Tři stránky věnuje poslanec vinicím na Slovensku, Německu, Rakousku a Maďarsku.

Ekonomický pohled a dopad vstupu do EU je na pouhých šestnácti stránkách.

První zmínka o Evropské unii je čtyři desítky stránek od úvodu. Jde o následující větu: „Po vstupu do EU je možné cukernatost zvyšovat jen o 4,3 st. NM ve vinařské zóně B a o 5,9 st. NM v zóně A."

Plísně ničí úrodu

Některé poslancovy závěry jsou  pozoruhodné. "Na jaře začíná boj vinařů s chorobami a plísněmi, které dokáží úrodu úplně zlikvidovat a keře i dlouhodobě poškodit. Proti tomu se brání pěstitelé postřiky," konstatuje Suchánek v diplomové práci.

Na jiném místě píše: "V současné době se stalo víno nedílnou součástí našeho jídelníčku, oslav i pohodového posezení."

Kdo je Pavel Suchánek
Autor fotografie: ODS

Kdo je Pavel Suchánek

  • Donedávna veřejnosti nepříliš známý občanský demokrat z jižní Moravy.
  • Ve sněmovně sedí od roku 1998.
  • Do „první ligy politiků" poskočil loni, kdy z něj ODS udělala šéfa významného rozpočtového výboru sněmovny.
  • Má tak zásadní vliv na zákony spojené s veřejnými penězi.
  • Většinu profesního života strávil jako montér na sloupech vysokého napětí či dispečer, napsal o něm týdeník Respekt.
  • Letos zjara si zaletěl do Dubaje na golf se šéfy ČEZ, Českých drah a Dopravního podniku a lobbistou Romanem Janouškem.
  • Pro výletníky zařizoval letenky, jeho asistent za ně složil na přepážku půl milionu v hotovosti.
  • „Já jsem normální člověk s jednou dírou do zadku, tak si snad můžu dovolit jet na čtyři dny na golf do tepla," komentoval to následně v MF Dnes.
  • Minulý týden přišel s plánem sebrat poslancům náhrady a zahrnout je paušálně do jakéhosi superplatu. Rámcově by činil kolem 230 tisíc korun.

Nebo: "Nejběžnějším obsahem lahví na víno je v současné době 0,75 litru."

Dojde také na radu: "Vína určená k okamžité spotřebě není vhodné dlouhodoběji skladovat."

Budoucnost vidím dobrou

Závěr, k němuž ve své diplomové práci dospěl, poslanec formuloval na pouhých deseti řádcích. V nich konstatuje, že od roku 1990 prošlo české vinařství „obrovskými změnami" a i přes velké problémy se stabilizuje.

"Naše vinařství nemusí mít, i díky svým kvalitním produktům, strach o to, že by v konkurenci nepřežilo... Budoucnost našeho vinařství vidím dobrou," uvádí v závěru své práce.

Identické téma jako Pavel Suchánek zvolil loni jeden ze studentů Mendelovy univerzity v Brně pro bakalářskou práci. Své závěry rozvedl na 170 řádcích, s čísly, argumenty a tabulkami (viz fotogalerii v úvodu tohoto článku).

Vysoká škola hotelová přesto trvá na tom, že Suchánkova práce i titul nemají stín pochybností.

"On excelentně hovořil u obhajoby, pamatuji si to. Má výhodu, že téma dobře znal, on je navíc nesmírně snaživý, a když si něco vezme do hlavy, dotáhne to do konce. Přihlásili se k nám tehdy společně čtyři politici, on jediný studia dokončil," říká vedoucí Suchánkovy diplomové práce a jednatel společnosti v jedné osobě docent Čertík.

To, že je Suchánek zapojen do vrcholové politiky, podle školy žádnou roli nehrálo. "Nám je to jedno, politici k nám nechodí a my nikomu nedáme nic zadarmo," dodal Čertík.

 

Právě se děje

Další zprávy