Vlčí smečka u Kokořína se rozrostla nejméně o čtyři mláďata. Hrající si vlčata zachytila fotopast

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2016 13:24
Fotopasti v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko zachytily nejméně čtyři mláďata vlka. Jde o první snímky letošních mláďat. Celkový počet vlků v Máchově kraji není aktuálně přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimních měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků. Výskyt vlků byl v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují.
Fotopasti v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko zachytily nejméně čtyři mláďata vlka. Jde o první snímky letošních mláďat. | Video: AOPK ČR

Doksy (Českolipsko) - Vlčí smečka v oblasti Máchova kraje v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se na jaře rozrostla nejméně o čtyři mláďata. Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která je přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala. Jde o první snímky letošních mláďat. Ještě loni na podzim tvořilo smečku sedm zvířat, kolik jich je v současné době, není jasné.

"Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali jen sporadicky, na nás minulý týden čekalo příjemné překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků - konec června -, zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna," řekl Luboš Beran z AOPK.

Celkový počet vlků v Máchově kraji není aktuálně přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimní měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků. "S mapováním vlků pomáhají během roku dobrovolníci Vlčích hlídek, kteří zatím sebrali přes 60 vzorků trusu na potravní a parazitologickou analýzu, z nichž přes dvacet bylo čerstvých, tedy vhodných i pro genetickou analýzu," doplnil koordinátor monitoringu velkých šelem Miroslav Kutal z Hnutí DUHA. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila či v nejbližší době opustí a budou hledat nová teritoria, dodal.

Největší divoká populace vlků se nachází v německé Lužici

Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují. V oblasti mají podle odborníků dostatek kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Případné škody způsobené vlky chovatelům hospodářských zvířat hradí stát prostřednictvím krajských úřadů. V Libereckém kraji uplatnil poprvé škodu chovatel loni a další letos na počátku roku. "Rozsah škody chovatel vyčíslil na 5425 korun, za jednu ovci a za jedno jehně. Ministerstvo financí však při posuzování žádosti neuznalo náhradu za ztracené jehně. Šetření totiž neprokázalo, že škodu způsobil vlk, a současně nebyly splněny podmínky pro její uznání podle zákona. Chovatel tak obdrží odškodné za usmrcenou ovci ve výši 3500 korun," řekl náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj).

 

Právě se děje

Další zprávy