Vláda zvýšila ochranu Prahy proti teroru

ina, sim, ČTK
25. 9. 2006 0:00
Praha - Hlavní město má za sebou první dva dny zpřísněných opatření kvůli nebezpečí teroristického útoku. Uvnitř: PŘEHLED DĚNÍ
Sobotní realita hlavního města.
Sobotní realita hlavního města. | Foto: Ludvík Hradílek

Centrum hlavního města prožilo víkend, v němž platila protiteroristická opatření.

Reportér Aktuálně.cz se v neděli ráno přesvědčil, že na více místech stojí policisté se samopaly - například jedna dvojice u budovy Rudolfina poblíž židovských objektů na Starém městě, další u synagogy v ulici spojující hlavní nádraží s Jindřišskou věží.

Turisté procházeli kolem bez náznaků jakékoliv změny - policie zatím plní slib svého šéfa, že opatření nebudou, pokud to půjde, občany obtěžovat.

Podle pražského primátora Pavla Béma portvají posílená bezpečnostní opatření v Praze nejméně týden. "V této chvíli mi jako pražskému primátorovi nezbývá než trpělivě čekat na případné oznámení od bezpečnostních zpravodajských služeb, které jsou
jediné povolány k tomu, aby mohly zvýšená bezpečnostní opatření odvolat," řekl dnes ČTK Bém.

"Češi si stále málo uvědomují nebezpečí, kterému jsou v moderním světě vystaveni," tvrdí Jiří Lang - ředitel Bezpečnostní informační služby, která byla nedávno pověřena koordinací zpravodajských služeb při získávání informací týkajících se terorismu.

Přitom právě informovanost veřejnosti a dobrá spolupráce s policií může být podle Langa jednou z nejúčinnějších zbraní proti terorismu.

Množí se anonymy

Policejní mluvčí agentuře ČTK řekl, že během soboty stoupl počet anonymních telefonátů upozorňující na bombu. V sobotu kvůli jednomu z nich stálo půl hodiny metro, v noci na dnešek zase muselo 200 hostů hotelu v Praze 3 opustit postele. Policisté žádnou bombu nenašli.

V noci z pátku na sobotu spustila vláda plán, který má předejít nebezpečí, o němž ji informovaly tajné služby. Praha se podle nich dostala do největšího ohrožení teroristického útoku od 11. září 2001.

"Jde o zvýšené riziko teroristického činu na území Prahy, nikoli o akutní hrozbu. Nejsme v situaci, kdy víme kdy-kde-co-kdo," řekl v sobotu na mimořádné tiskové konferenci Langer. Doplnil, že nikdo nebyl zatčen. "Nicméně je to poprvé, co Česká republika čelí tak konkrétnímu riziku teroristického činu.

Možnost teroristického útoku visí nad Prahou, nikoli nad celou republikou.

"Vláda v této souvislosti rozhodla o posílení opatření na území hlavního města s cílem eliminovat existující rizika," stojí v prohlášení premiéra Mirka Topolánka.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Norská stopa

Bezpečnostní experti zatím odmítají prozradit, jaké informace ze zahraničí získali. Ředitel tiskového odboru úřadu vlády Martin Schmarcz pouze připustil souvislost se situací v Norsku, kde policie překazila teroristické útoky.

Totéž potvrdil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubrt.

"O povaze rizika nemohu hovořit. Nicméně z charakteru informací, kterými disponujeme, a z charakteru jejich zdrojů lze usoudit na zvýšené riziko násilného teroristického činu," uvedl Šubrt.

Norští vyšetřovatelé v pátek zveřejnili zprávu, že byli zatčeni čtyři mladíci, kteří údajně chystali teroristické útoky proti americkému a izraelskému velvyslanectví v Oslu.

Foto: Reuters

Podle informací deníku Aktuálně.cz právě při zatčení mužů v Norsku zpravodajci zjistili, že teroristické útoky hrozí i dalším evropským městům. Je mezi nimi i Praha.

Infobox

TEROR A POLITIKA

  • Politici už se kvůli situaci v Praze stihli pohádat.
  • Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že zpráva o teroristickém riziku hrozícím Praze koluje v některých kruzích už tři týdny. Nevidí proto důvod, proč s ní kabinet vystoupil až v pátek v noci. Nerad by, aby kvůli tomu sněmovna odložila schůzi na téma odposlechy.
  • Tímto výrokem popudil premiéra Mirka Topolánka. "Jiří Paroubek se chová jako vždycky - to jest velice nezodpovědně," řekl s tím, že základní informaci vláda sice dostala před třemi týdny, ale: "Teprve nové informace včera večer vedly k tomu, že bezpečnostní složky požádaly o jednání vlády."

Opatření? Viditelná, méně viditelná a neviditelná

Policie zatím tají seznam míst, která podléhají zvláštním opatřením. Jisté (a viditelné) je, že se jedná o letiště a objekty s vazbou na USA a Izrael.

"Nasadili jsme na natipovaná riziková místa naše policisty a městské strážníky. Z taktických důvodů neřeknu počet těchto objektů, ale můžeme mluvit o desítkách," uvedl policejní prezident Vladislav Husák.

"Opatření jsou trojí: Viditelná, méně viditelná a neviditelná. Více bych neměl prozrazovat," doplnil ministr Langer.

DEN PO DNI

PÁTEK

23:00 - na žádost zpravodajských služeb mimořádně schází vláda. Kromě zpravodajců jsou přítomni i šéfové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost či exministr vnitra.

SOBOTA

01:00 - vláda zvýšila bezpečnostní opatření pro Prahu; premiér Topolánek o tom informuje prezidenta Klause i šéfy parlamentních politických stran.

04:00 - schází se řídící štáb expertů. Dohodl,kde a jak posílit ochranu.

06:00 - o opatřeních byl poté informován premiér a pražský primátor.

08:00 - znovu se sešel řídící štáb, aby posoudil, zda bezpečnostní opatření byla zavedena a dostačují.

10:30 - armáda nebude nasazena; policie tvrdí, že zatím nemá potřebu zatahovat do řešení problému jiné složky.

20:00 - centrem města obchází policejní prezident v doprovodu ministra vnitra a za asistence televizních kamer kontrolují především židovskou čtvrť.

NEDĚLE

00:00 - protiteroristická opatření platí dál, není důvod je zpřísňovat, ani od nich ustupovat, oznamuje ministr vnitra.

08:00 - nad ránem se opět sešel řídící štáb, a to i za účasti ministra vnitra Ivana Langra a policejního prezidenta Vladislava Husáka. Uplynulou noc hodnotili jako klidnou.

08:30 - policie zveřejnila zprávu, že během soboty se objevilo značné množství anonymních telefonátů, které jí komplikují práci. Všechny anonymní výhrůžky se ukázaly jako plané, uvedl mluvčí policie.

09:00 - v centru Prahy vládne naprostý klid, policisté se samopaly však zůstávají u mnoha objektů.

10:20 - policejní mluvčí vydal prohlášení, podle kterého čeští experti na terorismus pracují 24 hodin denně na vyhodnocování informací od lidí, policie i tajných služeb. "Jsou to desítky specialistů," píše se v prohlášení.

18:00 - celý den byl zatím v centru Prahy klidný. Policie nezaznamenala žádný skutečný incident. O vzruch se starali jen politici v televizních debatách či na mimořádných tiskových konferencích. Vyměňovali si vzkazy, kdo lépe zvládá či zvládal svou roli. 

 

Právě se děje

Další zprávy