Praha - Vláda v pondělí schválila víc než plán daňové reformy. Rozhodla také o škrtech v rozpočtu pro příští tři roky. Nemluví o nich, protože jsou neobvykle tvrdé.
Patří k nim o čtvrtinu nižší výdaje na dálnice, zmrazení výdajů skoro ve všech rozpočtových kapitolách, přísné mantinely pro růst důchodů, dotací do zdravotnictví, výdajů na armádu i na výzkum. Mzdy státních zaměstnanců se budou zvyšovat jen o 1,5 procenta ročně, ústavním činitelům včetně soudců nebudou růst vůbec.
Tyto rozpočtové škrty obsahuje spolu s návrhem daňové reformy materiál, schválený vládou na pondělním zasedání.
Reforma daní: Vláda poruší další předvolební sliby - ČTĚTE ZDE
Premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek část věnovanou daňové reformě prezentovali v úterý na Fóru Hospodářských novin, škrty v rozpočtových výdajích zmínili jen okrajově - konkrétně mluvili jen o některých sociálních úsporách.
Celý materiál, který vláda jednomyslně odhlasovala, odmítají zveřejnit. Aktuálně.cz ho však má k dispozici.
Důchody a zdravotnictví v první řadě
Z třicetistránkového dokumentu je zřejmé, jak chce vláda snížit rozpočtový schodek na tři procenta HDP v roce 2008 a na 2,3 procenta v roce 2008.
Některé škrty se čekaly. Ministři se především zavázali, že v příštích třech letech budou zvyšovat důchody jen podle zákona, tedy o inflaci a třetinu nárůstu průměrného platu. Penzisté tedy musí počítat se zvýšením zhruba čtyři procenta.
"Jakékoli jiné rozhodnutí vlády o vyšším zvýšení důchodů by eliminovalo úsilí vložené do předložení a prosazení změn sociálních zákonů, od nichž se očekává fiskální přínos," stojí ve vládním dokumentu.
Podobně významný je zásah do vládních dotací na zdravotní pojištění.
Česká lékařská komora už protestovala proti záměru změnit dosavadní praxi, podle níž stát platí za své pojištěnce 25 procent ze sazby zaměstnance s průměrným příjem. Teď vláda schválila snížení na 23,5 procenta. Ušetří tím do roku 2010 celkem dvacet miliard.
Obrana a výzkum nakonec
Čtěte o reformě
REVOLUCE: nové daně, nové dávky. Speciál na Aktuálně.czExperti blogují
Přečtěte si, co si do notesu zapsal autor tohoto článku: Petr HOLUB: Pochybnosti o informační strategii vlády Petr HOLUB: Pochybnosti s daněmiPřekvapením jsou naopak tvrdé zásahy do armádního a výzkumného rozpočtu.
Dotace pro ministerstvo obrany se v letech 2008-2010 sice zvýší o dvě miliardy, jeho podíl na HDP však poklesne z 1,45 na 1,29 procenta. Vláda tak za tři roky ušetří 22 miliard.
Česká republika přitom při vstupu do Severoatlantické aliance slíbila utrácet za obranu 2,2 procenta svého produktu a ministr Tvrdík odstoupil, když mu premiér Špidla snížil rozpočet na 1,9 procenta.
Na poslední chvíli se škrtalo i ve výzkumu, který vláda dosud označuje za nejdůležitější prioritu ze všech výdajů. Napřesrok by měli vědci ze státního rozpočtu dostat 23,1 miliardy a v roce 2010 o 4,8 miliardy více.
Topolánkův kabinet tímto rozhodnutím ignoruje závazek vlády z roku 2004. Podle něho měly výdaje na výzkum růst každoročně o 0,01 procenta a v roce 2010 dosáhnout 0,64 procenta. Ministři však do příštích let počítají s 0,59 procenty a sníží tím výdaje během tří let o pět miliard.
Česko se tedy v nejbližších letech ani nepokusí splnit Lisabonský program Evropské unie, který očekává, že členské země za vědu utratí procento HDP.
Eliminovat extrémní výhody živnostníků
Ze všech rozpočtových kapitol se v příštích třech letech zvýší jen výdaje ministerstva financí (o 5 procent) a ministerstva práce a sociálních věcí (o 10 procent). Přidáno bude ještě na provoz sněmovny (15 procent) a Senátu (10 procent).
O největší část svých peněz naopak přijde Ústavní soud, ministerstvo kultury a ministerstvo průmyslu (o pětinu), vedle nich ještě ministerstvo zdravotnictví (o desetinu) a ministerstvo zahraničních věcí (o dvacetinu).
Co si o vládní reformě myslí bývalý ministr financí za ČSSD? |
Materiál vypočítává i některé nové rozpočtové příjmy.
Na ekologické dani za uhlí, plyn a elektřinu státní pokladna vydělá 4,3 miliardy. Půl miliardy se získá zavedením stropů pro odpisové paušály živnostníků. Ti budou moci napříště pomocí paušálů odepisovat nejvýš 1,5 miliardy. Podle autorů vládního dokumentu to bude nutné, aby se "eliminovaly extrémní výhody" podnikatelů s příjmem nad tři miliony.
I když vláda návrh rozpočtových škrtů skrývá, mohou se dočkat příznivějších ohlasů než plán daňových změn. Daňové úpravy vesměs označili za příliš opatrný a nečekají, že může ekonomice významněji pomoci.
Mantinely pro příští rozpočty naopak chválí: "Je dobře, že se k tomu odhodlali," říká ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.