Vláda: Soud nemusí být, když se viník a stát dohodnou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 7. 2008 14:19
Ministři schválili institut dohody o vině a trestu
Navrhne si sám trest?
Navrhne si sám trest? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přiznej se a sám si navrhni trest. Takovou možnost chce dát vláda viníkům méně závažných trestných činů.

Na středečním jednání kývl kabinet na změnu trestního řádu, která zavádí takzvaný institut dohody o vině a trestu. Ten by měl fungovat tak, že pachatel si sám navrhne trest například za krádež. Pokud bude státní zástupce souhlasit, uzavřou zmíněnou dohodu.

Poslední slovo pak bude mít soudce. Pokud řekne ano, vůbec nedojde k hlavnímu líčení - k dokazování, výslechu svědků a podobně - a pachatele pouze odsoudí podle dohody. Proti takovému rozsudku by navíc nebylo možné odvolání.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si od návrhu slibuje, že urychlí soudní řízení a zároveň dá soudcům více prostoru, aby mohli řešit závažné trestné činy.

"Kromě významného zrychlení soudního řízení jsou hlavními výhodami návrhu ochrana obětí trestného činu, které nebudou muset opakovaně svědčit před soudem a nebudou tak vystavovány sekundární viktimizaci," uvedl ministr.

Jen pro dospělé a advokátem

U hlavního líčení před soudem by tak nově nemuseli končit třeba lidé, kteří při autonehodě neúmyslně někoho zraní.

"Tato dohoda se bude moci použít i u takzvaných bagatelních trestných činů, jako jsou drobné krádeže, drobné podvody či zpronevěry," vysvětlil před časem Pospíšil. Domluva ale nebude možná u zvlášť závažných trestných činů. Horní hranice trestní sazby nesmí překročit pět let.

Podle trestního soudce Libora Vávry mohou takový institut využívat hlavně lidé, kteří trestný čin spáchali shodou nešťastných okolností a chtějí vše mít rychle za sebou nebo naopak recidivisté. "Těm nejde o to dokazovat svoji nevinu. Umí poměrně realisticky zhodnotit, jakou mají u soudu šanci," řekl Vávra v rozhovoru pro Rádio Česko. 

Možnost uzavřít dohodu o vině a trestu budou mít podle ministerského návrhu pouze pachatelé starší osmnácti let a musí je zastupovat advokát.

"To je určitá pojistka, aby si například státní zástupce neulehčoval práci a nedotlačil viníka k nevýhodné dohodě," dodal Pospíšil.

Odborníci na trestní právo přitom nevylučují, že by se v budoucnosti institut mohl rozšířit i na závažnější nenásilnou kriminalitu - například na hospodářské trestné činy.   

 

Právě se děje

Další zprávy