Langer chce bič na fanoušky: 10 let bez fotbalu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 7. 2008 14:44
Kluby nové pravomoci nedostanou
Přerušení utkání využil i fanoušek, který přelezl na hřiště, popadl rohový praporek a přebehl s ním až do středu hrací plochy.
Přerušení utkání využil i fanoušek, který přelezl na hřiště, popadl rohový praporek a přebehl s ním až do středu hrací plochy. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až deset let bez fotbalu. Takový trest pro výtržníky na stadionech chce zavést ministr vnitra Ivan Langer.

"Rádi bychom novou sankci dostali už do právě chystaného trestního zákoníku," řekl Langer deníku Aktuálně.cz.

Soudci mohou vstup na stadion zakázat už nyní, ale na výrazně kratší dobu. "Dnes je to možné pouze v rámci délky podmíněného trestu za výtržnictví. Zákazy se v praxi pohybují jen okolo jednoho roku," vysvětluje ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva Martin Linhart.

Nová sankce pro fotbalové hooligans je jedním z bodů koncepce boje proti násilí na stadionech, kterou ve středu projedná vláda.

Kromě policie a ministerstva vnitra se pod ni podepsal i Českomoravský fotbalový svaz nebo úřad na ochranu osobních údajů.

Langerovi se podařilo přesvědčit fotbalové funkcionáře, že další legislativní změny nejsou potřeba a pořadatelské služby ani kluby tak nové pravomoci nedostanou.

Na stadionech bude platit právo "pána domu"

Místo toho pro ně ministerstvo připravilo manuál, jak nebezpečné fanoušky zvládat se stávajícími možnostmi.

Od prvního ledna navíc už policie nebude na stadionech preventivně hlídat, odpovědnost za pořádek bude na pořadatelích.

"Na stadionech začne platit právo "majitele domu". Když si někdo koupí vstupenku, zavazuje se tím, že bude dodržovat návštěvní řád," říká bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Platil.

Bezpečnostní agentury, pro jejichž zaměstnance reforma policie zavádí přísnější pravidla, budou řád  moci vymáhat.

Policisté pořadatele vycvičí

Právo "pána domu" jim podle ministerského manuálu dává možnost třeba legitimovat návštěvníky nebo u vstupu zkontrolovat, jestli nepřinášejí zbraně nebo pyrotechniku.

"Je důležité, aby pořadatelé byli dobře vycvičeni, na tom se bude podílet i samotná policie," uvedl Martin Linhart.

Kluby mají podle rady ministerstva využít i stávající trestní zákoník. Ten dává například komukoli možnost omezit osobní svobodu člověka, který spáchal trestný čin do doby, než zasáhne policie.

Když klub selže, bude se hrát bez publika

Sankce se nemusejí vyhnout ani klubům samotným. Pokud nesplní všechny bezpečnostní podmínky, ministr může zápasy na stadionu pro publikum uzavřít.

"Doufám, že k takovému kroku jako ministr nikdy nebudu muset sáhnout," řekl Langer.   

ČMFS kromě spolupráce s policií na výcviku pořadatelů pracuje i na zavedení kamerových systémů na stadiony. "Doufáme, že bychom to mohli zvládnout do konce roku," říká Miroslav Platil z ČMFS.

Kamery jsou podmínkou pro to, aby kluby i policie odhalily organizátory násilí a zabránily jim ve vstupu na stadiony. Ministerstvo chce, aby vznikl i klubový registr nebezpečných fanoušků.

 

Právě se děje

Další zprávy