Vláda se obrátí na soud, ať rozpustí Dělnickou stranu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 11. 2008 15:10
Ministr vnitra Ivan Langer označil stranu za extremistickou
Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana.
Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kabinet Mirka Topolánka oficiálně vytáhl do boje s krajně pravicovou Dělnickou stranou.

Partaj, která jen v poslední době podvakráte uspořádala pochod v Litvínově, má být podle vlády rozpuštěna. "Obrátíme se na Nejvyšší správní soud a požádáme o rozpuštění Dělnické strany," potvrdil premiér Mirek Topolánek.

Kabinet vyhověl návrhu ministra vnitra Ivana Langera, který předložil i důkazy, které na DS shromáždila policie: "Pohár mé trpělivosti přetekl. Je potřeba vyslat signál, že takové jednání je nepřípustné," řekl Langer.

V připomínkovém řízení se k návrhu vyjádřily i ostatní resorty a místní samosprávy.

Nejvyšší správní soud má podle zákona o politických stranách různé možnosti, jak stranu "potrestat". Rozpuštění je tou nejpřísnější.

Rozhodnutí soudu je definitivní a neexistují proti němu opravné prostředky.

Strana má vlastní "bezpečnostní sbory"

O Dělnické straně

  • Strana vznikla v roce 2003.
  • V čele stojí Tomáš Vandas, někdejší tajemník Sládkových republikánů.
  • Vydává Dělnické listy.
  • Ve volbách do krajských zastupitelstev a Evropského parlamentu v roce 2004 nezískala ani jeden mandát.
  • Do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2006 šla pod hlavičkou Práva a Spravedlnosti, nezískala ani jeden mandát.
  • Má vlastní bezpečnostní jednotku

Dělnická strana o sobě dala výrazně vědět 17. listopadu, kdy se její členové střetli s policií během pochodu litvínovským sídlištěm Janov, kde žije velká romská komunita.

Organizace zastupující národnostní menšiny vyzývají ke zrušení strany už dlouho. Dělnická strana vedle "tradičních" aktivit politických stran provozuje i vlastní bezpečnostní jednotku, tzv. Ochranné sbory.

Dělnická strana sestavila v letošních komunálních volbách kandidátky ve všech krajích, celkem se za ni o křesla krajských zastupitelů ucházelo 188 kandidátů, půl na půl členů a nečlenů. Volební zisk v průměru nedosáhl jednoho procenta hlasů.

Mnoho z jejích představitelů už v minulosti v politice působilo, především pod křídly Sládkových republikánů. Další jsou už tradičně účastníky různých pochodů neonacistů a bývalými členy některých extrémně pravicových hnutí.

Současný předseda strany Tomáš Vandas rovněž působil u Sládkových republikánů - jako tajemník.

Jednoho z lídrů strany v kraji Vysočina Erika Sedláčka poslal soud v září na tři roky do vězení kvůli autorství internetového časopisu, který podněcoval k rasismu, likvidaci Židů či popírání holocaustu. 

 

Právě se děje

Další zprávy