Dělnická strana podala trestní oznámení na Langera

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
11. 11. 2008 15:10
Dělnická strana: Nikdy jsme neporušili zákon
"Jak mohou anarchisté slavit svátek práce, když nepracují?" ptal se ve svém projevu předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas.
"Jak mohou anarchisté slavit svátek práce, když nepracují?" ptal se ve svém projevu předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Dělnická strana, jejíž zrušení navrhl ministr vnitra Ivan Langer, se začala aktivně bránit. Předseda strany Tomáš Vandas podal na ministra Langera trestní oznámení.

Trestného činu se měl ministr dopustit právě tím, že podal vládě návrh na rozpuštění strany.

"Jedná se o návrh, který není opřen o pravdivé a prokázané důvody," píše se v trestním oznámení, které strana poslala redakci Aktuálně.cz. Ministr vnitra chce podle Vandase jen zabránit rychlému nárůstu členů strany.

"Přirozeně, že Dělnická strana je v současné době opoziční, neparlamentní stranou, která má zcela odlišné politické názory, nežli podezřelý z trestné činnosti," uvádí dále Tomáš Vandas. Strana ale podle něj nikdy neporušila zákon České republiky.

Langer: Pohár trpělivosti přetekl

Ministerstvo vnitra podalo návrh na rozpuštění strany 5. listopadu. Poté, co se k jeho návrhu vyjádří jednotlivé resorty, má o něm do dvou týdnů rozhodnout vláda. Kabinet pak může dát podnět Nejvyššímu správnímu soudu. Ten pak stranu může rozpustit.

Ivan Langer stranu označil za extremistickou. "Pohár trpělivosti s činností Dělnické strany přetekl. Jako jednu ze svých priorit jsem při nástupu do funkce uvedl boj proti všem formám extremismu, rasové či jiné nesnášenlivosti. Byla, je a bude to i nadále moje priorita," řekl ministr.

Z tohoto důvodu už také na konci roku 2006 nechal Langer rozpustit Komunistický svaz mládeže. Toto rozhodnutí potvrdil i Městský soud v Praze.

Dělnická strana bývá označována za jednu z ultrapravicových skupin. Akcí a pochodů, které strana pořádá, se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů.

    

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy