Praha - Vláda ve středu schválila několik návrhů. Jedním z nich je návrh zákonného opatření, které se týká úpravy daní v souvislosti s novým občanským zákoníkem, dále také návrh novely zákona o veřejných zakázkách a návrh zákonného opatření, kterým se mají navýšit platby za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun
Zákonná opatření by měl Senát podle svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD) schválit. Rozhodovat o nich bude pravděpodobně v první půli října.
Ministerstvo financí vládě předložilo verzi, ve které upravilo kritizované daňové zvýhodnění investičních fondů a osvobození dividend a podílů na zisku od daní z příjmů.
"Příslušná ustanovení byla v návrhu zákonného opatření Senátu upravena v souladu s připomínkami, které k těmto tématům zazněly v Senátu," uvedlo MF.
Úplné osvobození dividend pro právnické i fyzické osoby je přitom již obsaženo v platném, avšak nikoliv ještě účinném zákoně.
V případě zdanění investičních fondů návrh zákonného opatření zavádí nulovou sazbu daně z příjmů právnických osob pro investiční fondy, které splní vybraná kritéria.
Následné zdanění podílů na zisku vyplácených těmito fondy by mělo být na úrovni 19 procent pro právnické osoby a 15 procent pro fyzické osoby.
Smluvní strany si budou moci vybrat, kdo zaplatí daň
V návrhu dále zůstaly například integrace daně dědické a darovací do zákona o daních z příjmů nebo prodloužení lhůty pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky.
Návrh zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí pak ale obsahuje jednu změnu. V případě koupě nebo směny nemovitosti si budou moci smluvní strany zvolit, kdo bude poplatníkem daně.
Může jím být prodávající jako v dosavadním pojetí daně z převodu nemovitostí; v tom případě bude nabyvatel ručitelem. Druhou alternativou je, že poplatníkem daně bude nabyvatel.
Krom toho vláda schválila také návrh novely zákona o veřejných zakázkách. Ta zachovává současný limit pro veřejnou zakázku malého rozsahu u stavebních prací na třech milionech korun.
Rusnok: Bez novely by se veřejné zakázky zastavily
"Prakticky by se bez této novely zastavily veřejné zakázky, jak malé, tak velké, stejně tak i čerpání EU fondů," prohlásil premiér v demisi Jiří Rusnok.
"Věřím, že bude vhodné, abychom to také schválili," řekl k tomu Štěch s tím, že o tomto opatření s premiérem mluvil.
"Pokud by to nebylo přijato, hrozí, že budou poměrně velké problémy a že obce nebudou moci investovat a že de facto to ublíží vývoji našeho hospodářství," dodal Štěch.
Dále vláda schválila návrh zákonného opatření, kterým se mají navýšit platby za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun.
Vláda o navýšení plateb za státní pojištěnce jednala opakovaně. Rozpočet podle ministra financí v demisi Jana Fischera původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun.
Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát ale prosazoval variantu, kdy by se platby například za nezaměstnané, děti nebo důchodce zvedly o 7,2 miliardy korun. Výsledkem byl nakonec kompromis ve výši 4,7 miliardy korun.