reklama
 
 

Vláda se pohádala o povinnou maturitu z matematiky. Platit bude zatím jen pro gymnázia

AKTUALIZOVÁNO 19. 12. 2016
Vláda schválila povinnou maturitu z matematiky od jara 2021 zatím jen pro gymnázia a lycea. Na tom, jakých dalších středních škol by se měla týkat, se kabinet zatím neshodl. Ministryně školství Kateřina Valachová má na návrhu dál pracovat a vládě jej předložit do konce února.

Praha Vláda se na startu povinné maturity z matematiky a cizího jazyka na odborných školách zatím nedohodla, s povinnou zkouškou z těchto předmětů tak musejí od roku 2021 počítat jen gymnazisté. Schvalování návrhu ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) provázela bouřlivá diskuse.

Na jednání proti sobě stáli zastánci dvou názorů. Ministerstvo průmyslu chce povinnou maturitu pro všechny obory středních škol, a to co nejdříve. Proti tomu se ale postavilo ministerstvo zemědělství. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje, aby se povinná maturita z matematiky odborných škol netýkala vůbec.

"Zařazení matematiky jako zkušebního předmětu nebude vytvářet prostor pro zlepšení úrovně znalostí žáků v odborných předmětech," míní ministerstvo zemědělství.

Valachová se tak znovu sejde s představiteli odborných asociací, probere s nimi výběr oborů a předloží kroky, které mají školy na maturitu z matematiky připravit. "Chci, aby se změnila náplň výuky, plánujeme dělené hodiny matematiky, aby měli učitelé čas na individuální práci se studenty," uvedla Valachová.

Věří, že se jí nakonec podaří přesvědčit vládu, aby zákon schválila. Počítá s ním i Strategie vzdělávání 2020. Komplikovaná debata o tom, jakých oborů by se povinná maturita z matematiky měla týkat, se tak ale vrací na začátek. "Mrzí mě to. Detailnímu vysvětlování a zdůvodňování zavedení povinné maturity z matematiky jsem se věnovala půl roku. Zákon prosazovaly odborné školy, a teď se má týkat hlavně gymnázií. Přitom na poslední variantě návrhu zákona se odborné asociace shodly," řekla k tomu Valachová.

Valachová v pondělí předložila vládě dvě varianty, jak by povinná maturity z matematiky měla nabíhat. Pro gymnázia a lycea má v každém případě odstartovat na jaře 2021. "Na tom se vláda jednomyslně shodla," uvedla Valachová. Předložila také dvě varianty, kdy mají začít z matematiky maturovat studenti středních odborných škol. Kabinet se nakonec nepřiklonil ani k jedné z nich.

V první variantě by se měly v roce 2022 připojit všechny školy vyjma uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů. Ve druhé variantě by se ostatní školy zapojily až v roce 2023.

Letos si maturitu z matematiky dobrovolně vybralo jen 27,2 procenta maturantů, zbytek si zvolil cizí jazyk. Loni skládalo zkoušku z matematiky 30 procent studentů, z toho čtvrtina neuspěla.

autor: Markéta Hronová | 19. 12. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama