Povinná maturita z matematiky bude nejdřív jen na gymnáziích, odborné školy se zapojí až později

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 22. 11. 2016 9:58
Povinná maturita z matematiky bude od roku 2021 jen pro gymnázia a lycea. Ministryně školství Kateřina Valachová v úterý předloží vládě dvě varianty. V první by se o rok později zapojily všechny ostatní školy vyjma uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů. Ve druhé variantě by se ostatní školy zapojily až o dva roky později, tedy v roce 2023. "Chci, aby se nejdříve změnilo financování regionálního školství, aby příjem škol nezávisel na počtu žáků," uvedla ministryně. Původně měla být v roce 2021 povinná zhruba pro šedesátku oborů.
Kateřina Valachová, ministryně školství.
Kateřina Valachová, ministryně školství. | Foto: ČTK

Praha  Do pěti lety by studenti gymnázií a lyceí měli povinně kromě češtiny maturovat také z cizího jazyka a matematiky. Oproti původnímu plánu se maturitě z matematiky zatím vyhnou studenti středních odborných škol a nástaveb. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) to oznámila na konferenci Školství 2017.

Valachová vládě v úterý předloží dvě varianty. Buď se ostatní střední školy kromě zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů přidají v roce 2022, nebo až o dva roky později v roce 2023.

Povinná maturita z matematiky se původně od roku 2021 měla týkat sedmdesáti procent studentů, povinná měla být zhruba u šedesátky z více než stovky oborů. Výjimku měli mít studenti uměleckých či textilních škol, obory pedagogické, gastronomické nebo veterinářství.

Odborné školské asociace s odkládáním a s výběrem studentů, kteří nebudou muset povinně maturovat z matematiky, nesouhlasily. "Současné návrhy jsou pro nás lepší variantou než původní seznam 66 oborů," uvedl ke změnám v zavádění maturity z matematiky předseda Unie školských asociací Czesha Jiří Zajíček.

O návrzích na odklad maturity pro odborné školy bude v úterý dopoledne hovořit s premiérem, s kterým má bilanční schůzku. "Předložím mu úkoly, které se nám povedlo splnit, a ty, které plánujeme," uvedla ministryně. Probírat budou tedy také reformu financování regionálního školství, zvyšování platů učitelů, podporu odborného a technického vzdělávání či kariérní řád.  

Nejdříve výuku matematiky zlepšíme, říká ministryně

Valachová nechce matematiku na odborných školách dřív, než budou lépe připravené. "Chci, aby se nejdříve naplno rozběhla reforma financování mateřských, základních a středních škol, která by měla odstartovat v letech 2018 až 2019. V tu chvíli by měl skončit absurdní hon na žáka, protože za ně školy dostávají peníze," oznámila ministryně.

V rámci připravované změny financování základních a středních škol budou školy dostávat peníze podle počtu odučených hodin.

Chce také více sjednotit výuku a rozjet ve školách dělenou výuku matematiky podobně, jako to dnes funguje u cizích jazyků. Ředitelé škol by měli dostat peníze na dva učitele matematiky na třídu.

"Matematika nemá být o memorování, ale o úspěšném nácviku analytického a logického myšlení. Už jsme předložili kroky, které by dělení tříd na matematiku měly umožnit," uvedla už dříve ministryně Valachová. Peníze na výuku v menších skupinách by měly být zajištěny od roku 2018.

Letos si maturitu z matematiky dobrovolně vybralo jen 27,2 procenta maturantů, zbytek si zvolil cizí jazyk. Loni skládalo zkoušku z matematiky 30 procent studentů, z toho čtvrtina neuspěla.

 

Právě se děje

Další zprávy