Praha - Až Česká republika vstoupí napřesrok v lednu do schengenského systému, bude ochrana státní hranice fungovat ve čtyřech pásmech. Začínají ještě v zemích, odkud pochází většina běženců, kteří do Česka míří. Končí na území republiky, uvedl dnes ministr vnitra Ivan Langer.
Co je Schengen?
- zrušení kontrol na vnitřních hranicích a jejich přesunutí na hranice vnější stanovení společných podmínek pro překračování vnějších hranic
- oddělené odbavování cestujících ze schengenského prostoru a z nečlenských zemí na letištích a v přístavech
- povinné ohlašování příslušníků třetích zemí, kteří cestují z jednoho členského státu do druhého
- harmonizace podmínek pro vstup, udělování krátkodobých víz a pravidel pro žádosti o azyl
- zavedení práva a podmínek pro přeshraniční sledování osob, jež umožňuje pohraničníkům a policistům stíhat uprchlíky v sousedním státě
- posílení spolupráce trestních soudních orgánů. sučástí je zřízení Schengenského informačního systému (SIS), který shromažďuje například údaje o nežádoucích osobách, střelných zbraních, ukradených autech, nebo falešných bankovkách, jež jsou k dispozici policejním centrálám a imigračním úřadům.
S rozšířením Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Mělo by se tak stát 31. prosince letošního roku na pozemních hranicích a nejpozději do konce března 2008 na mezinárodních letištích.
Co bude v pásmech
Do prvního pásma zařadilo ministerstvo země mimo schengenský prostor. Zde by jako prevence přílivu uprchlíků měli například fungovat styční důstojníci a poradci pro doklady a zpracovávání žádostí o víza.
Do druhého pásma ochrany řadí národní plán spolupráci se státy přiléhajícími k vnější schengenské hranici i se členskými státy schengenského prostoru.
Třetí pásmo představuje ochranu vnější hranice, kterou bude mít Česká republika po svém vstupu do schengenského prostoru pouze na mezinárodních letištích přijímajících lety ze zemí mimo Schengen.
Čtvrté pásmo zahrnuje akce namířené proti nelegální migraci a přeshraniční kriminalitě. Jsou to především kontroly cizinců na území republiky, boj proti jejich nelegálnímu zaměstnávání a případné znovuzavedení kontrol na vnitřní hranici.
Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsala Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985 a platit začala o deset let později. Nyní je v schengenském systému 13 zemí původní "patnáctky" bez Británie a Irska. Naopak součástí jsou i dva státy mimo EU, Norsko a Island.