Schengen přidá 600 dopravních policistů

Pavel Baroch
16. 12. 2006 0:00
Praha - Pravděpodobnost, že řidiče zastaví policista, se za rok zvýší o padesát procent. Po vstupu do Schengenu přijdou hlídat silnice stovky nových mužů z pohraniční policie.
Foto: Ondřej Besperát

Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas řekl Aktuálně.cz, že podle současných plánů by mělo řady jeho podřízených rošířit zhruba šest set pohraničních policistů, kteří po vstupu do schengenského systému přijdou o službu na hranici. Původně se podle něho dokonce uvažovalo, že posila by čítala osm set mužů z pohraničí.

V současné době má dohled nad drodržováním dopravních předpisů na starosti kolem 1300 mužů. 

Pokud tedy dostanou dnes slibované posily, zvýší se úměrně i pravděpodobnost, že bude motorista při jízdě zkontrolován.

Jeden policista na 200 lidí

Experti na bezpečnost dopravy vyčítají policii, že je v posledních týdnech na silnicích vidět méněž než v červenci, kdy vstoupil v platnost bodový systém a úřady začaly vybírat za přestupky výrazně vyšší pokuty.

Foto: Ondřej Besperát

Zdeněk Bambas však uvedl, že je to přesně naopak. Když začal platit bodový systém, měli policisté hodně práce s administrativou, neboť počítačové propojení mezi úřady mnohde ještě nefungovalo. A na silnicích jich proto bylo méně než teď.

"To, že zrovna nevidíte policistu, ještě neznamená, že on nevidí vás," podotýká policejní mluvčí Pavel Hanták.

I tak není podle ředitele Bambase možné, aby za současných početních stavů byla policie všude.

Pokud by v současnosti vyrazili do terénu všichni policisté včetně policejního prezidenta Vladislava Husáka, měla by jedna osoba v uniformě na starosti zhruba dvě stě civilistů a plochu dvaceti kilometrů čtverečních.

"To spíše potkáte Ježíška než policistu," říká v nadsázce Bambas.

Pořádková policie vyrazí do ulic

Policejní prezídium i tak slibuje, že řidiči budou pod častější kontrolou už od příštího ledna. Na ulicích totiž přibyde uniformovaných policistů, kteří mají na starosti i kontrolu silničního provozu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Právě připravuje změnu v náplni práce pořádkových policistů. Takovou, že složitější trestné činy - například pojistné či úvěrové podvody, vydírání nebo hospodářské trestné činy - vyšetřovala rovnou kriminální policie.

"Uniformovaná policie, především pořádkáři, zpracovala jen za loňský rok 263 909 trestných činů. Nyní projednávaný návrh počítá s převedením asi padesáti tisíc těchto trestných činů ke kriminální policii a vyšetřování," řekl Čestmýr Pastyřík, ředitel pořádkové a železniční policie.

Toto odlehčení by mělo vést k tomu, že policisté nebudou muset tak dlouho sedět v kancelářích u psacích strojů.

Policie: Nejsme pošťáci!

Policie se chce zbavit i další práce, která ji zbytečně zatěžuje. Proto už iniciovala změnu trestního řádu a zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Cílem těchto návrhů je "upozadit" policii v ryze nepolicejních činnostech, což je například doprava osob k soudu, aby si tam vyzvedly obsílku.

"Za letošní první pololetí jsme takto k soudu dopravili více než šest tisíc osob, což je téměř stejný počet jako za celý rok 2004. Významná část těchto lidí si přitom jenom vyzvedla soudní zásilku a byla zase propuštěna. Výjimkou nejsou ani eskorty z Chebu do Ostravy," řekl šéf pořádkové a železniční policie Čestmír Pastyřík.

Obdobná situace je i v doručování soudních zásilek. "na poštovní doručovatele jsme si jen za prvních šest měsíců letošního roku jsme si zahráli v téměř 82,5 tisících případech," poznamenal mluvčí Hanták.

Exekutoři se bojí o své zdraví

Poslední oblastí, kde policie usiluje o změnu, je asistence exekutorům.

Pokud se exekutor obává, že bude při své práci napaden, může podle současné právní úpravy požádat o policejní doprovod. A exekutoři tohoto práva využívají čím dál více.

"Počet žádostí roste," řekl ředitel Pastyřík. Od ledna do července policie asistovala u bezmála 2,5 tisíce exekucí, což je o téměř pět set více než za stejné období loni.

 

Právě se děje

Další zprávy