Vláda přivábila na práci tisíc kvalifikovaných cizinců

Vendula Křížová
20. 10. 2008 7:00
Nyní rozhodne, zda bude projekt pokračovat
Hodiny čekání na cizinecké policii. Kvalifikovaní odborníci, kteří chtějí v Česku pracovat, jich mohou být ušetřeni.
Hodiny čekání na cizinecké policii. Kvalifikovaní odborníci, kteří chtějí v Česku pracovat, jich mohou být ušetřeni. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stojanko Cavdarov, Vipul Khurana, Aliksei Vetushka, Igor Loginov, Olena Stetsenko. To jsou jen některá jména z více než tisícovky odborníků, které v posledních letech za prací do Česka přilákala vláda.

V rámci projektu, který kvalifikovaným lidem nabízí rychlejší přístup k trvalému pobytu, přišli do země vědci z Moldavie nebo Ukrajiny, IT odborníci z Kazachstánu, technici z Indie nebo Bosny a Hercegoviny.

Vláda v pondělí rozhodne, zda příliv kvalifikovaných pracovníků stopne, anebo bude pokračovat i v následujících letech.

Nezaměstnanost v ČR klesá a mnohé firmy si stěžují na to, že těžko hledají zaměstnance. Češi nemají zájem.

"Tento program je - narozdíl od tzv. zelených karet - zaměřen na dlouhodobé zaměstnávání," uvádí jeho manažerka Andrea Veselá. Podle ní se daří naplňovat cíle, které si program stanovil. Cizinci, kteří díky němu dostanou trvalý pobyt, v zemi opravdu zůstávají a nepokračují dále na Západ.

Přicházejí vysokoškoláci

V první fázi projektu, který běží od roku 2003, získalo v České republice trvalý pobyt 226 cizinců a jejich rodinný příslušníků. Vysoce kvalifikovaní lidé mohou povolení k trvalému pobytu dostat už po roce a půl, ostatní účastníci za 2,5 roku. Podle zákona je lhůta pětiletá. Zájemci musí mít minimálně maturitu a sami si musí obstarat v Česku legální práci.

Zelené karty vs. odborníci

Zelené karty mají umožnit najmout pracovníky ze zahraničí na dočasné práce a na pouze na dobu určitou.

Projekt namířený na kvalifikované pracovníky naopak zúčastněné motivuje k získání trvalého pobytu na území ČR.

K poslednímu květnu letošního roku se do projektu přihlásilo 1035 cizinců, z toho 351 žen. Polovina odborníků přijela do Česka i se svými rodinami. Nejčastější jim je mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety.

"Výrazně přibývá vysokoškolsky vzdělaných specialistů a vědců," uvádí mluvčí vlády Jana Bartošová. Z více než tisícovky uchazečů jich vysokou školu vystudovalo 756.

Jaké profese kvalifikovaní cizinci zapojení do projektu zastávají? Prohlédněte si graf.

Foto: Aktuálně.cz

Důvody, proč se cizinci stěhují do Česka a chtějí tu pracovat, jsou v naprosté většině ekonomické.

"V zemích východní Evropy a bývalého Sovětského svazu je vysoká nezaměstnanost a platy u nás jsou stále ještě pořád vyšší," uvádí odbornice na imigraci Blanka Hančilová. Další motivací podle ní může být také jazyková a kulturní blízkost.

Cizinci pomáhají ekonomice

Odborníky a kvalifikované pracovníky česká ekonomika potřebuje stejně jako nekvalifikované dělníky, kteří dělají práci, o níž Češi nemají zájem. "Práci cizinců například ve stavebním průmyslu vděčíme za ekonomický rozvoj České republiky v posledních deseti letech," uvádí Hančilová.

Kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci najdou na českém trhu práce místo.
Kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci najdou na českém trhu práce místo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na projektu zaměstnávání odborníků z ciziny se kromě ministerstva práce a sociálních věcí podílí i ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí, které má na starosti prezentaci projektu.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že asi třetina cizinců, kteří pracují v České republice, vykonává pomocné nebo nekvalifikované práce. Čtvrtinu z nich tvoří řemeslníci a kvalifikovaní opraváři. Deset procent zahraničních pracovníků jsou vědci a další specialisté.

V polovině letošního roku v Česku legálně pracovalo více než dvě stě šedestá tisíc cizinců. Živnost tu má skoro šedesát devět tisíc lidí ze zahraničí. Největší zastoupení na pracovním trhu měli občané Slovenska, kterých tu pracuje více než 101 tisíc, dále 62 tisíc Ukrajinců a 23 tisíc Poláků.

 

Právě se děje

Další zprávy