Praha – Vláda devíti hlasy schválila cestu Miloše Zemana na konferenci pořádanou prokremelským oligarchou Vladimirem Jakuninem, jíž se prezident zúčastnil na přelomu záři a října na řeckém Rhodu. Kabinet v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) tak Hradu proplatí výdaje 300 tisíc, které za cestu zaplatil.
Část ministrů ze všech tří koaličních stran ale ruku nezvedla a byla zásadně proti. "Cesta byla schválena. Já jsem si nicméně podržel své negativní stanovisko," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a dodal, že prezidentovu cestu odmítl podpořit, aby tak dal najevo svůj symbolický postoj. "Mé hlasování je výrazem k zahraničněpolitickým prioritám," dodal.
"Nemám chuť se k tomu vyjadřovat," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který byl také proti.
A ruku nezvedl ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který už minulý týden prohlásil, že sám už na předchozím jednání kabinetu požádal, aby o bodu byla před hlasováním vedena rozprava. "Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Relativizuje to podle mne zahraničněpolitické postoje nejen České republiky, ale i Evropské unie," vysvětlil.
Dienstbierův krok není moc překvapivý, nicméně přichází ve chvíli, kdy je část sociálních demokratů odhodlána uzavřít s prezidentem Zemanem smír. Podle informací Aktuálně.cz s postojem tří ministrů souhlasil i premiér Bohuslav Sobotka, který nakonec hlasoval pro schválení, protože si nechce komplikovat svou už tak komplikovanou pozici a vztah s prezidentem.
Schválení bodu podpořil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), jehož resort zprávu formálně předkládá. "Pan ministr Zaorálek pro to ruku zvedne. Bylo by směšné, kdyby to neudělal, protože my jako ministerstvo zahraničí to formálně předkládáme," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Michaela Lagronová. Zaorálka, který je v pondělí v Lucembursku, bude na vládě zastupovat politický náměstek Lukáš Kaucký.
Naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) prezidentovu cestu už minulý týden sice kritizoval, pro schválení zprávy ale hlasoval. "Samozřejmě to, s jakými lidmi tam byl, je dost divné. Ale myslím si, že by to byla klukovina to teď už neschválit," řekl Bělobrádek.