Vláda podpořila návrh vyznamenat Wintona Řádem Bílého lva

ČTK ČTK
16. 6. 2014 17:12
Kabinet to navrhne prezidentovi Zemanovi, který už v minulých týdnech uvedl, že zachránci židovských dětí toto nejvyšší státní vyznamenání udělí.
Nicholas Winton
Nicholas Winton | Foto: Reuters

Praha - Vláda navrhne prezidentu republiky, aby Řádem Bílého lva vyznamenal zachránce stovek židovských dětí Nicholase Wintona.

O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman už v minulých týdnech uvedl, že Wintonovi toto nejvyšší státní vyznamenání udělí.

Jednání o návrhu, který předkládá ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), kabinet v květnu přerušil s tím, že chtěl tento materiál nejprve projednat s Pražským hradem. Zeman pak oznámil, že Wintonovi vyznamenání udělí. Hlava státu i vláda také zachránci poslala blahopřejný dopis k jeho 105. narozeninám.

Řád by měl být Wintonovi předán při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října. Winton se ale podle médií slavnostního aktu kvůli svému zdravotnímu stavu nezúčastní.

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách. První vlak s židovskými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy