Winton si pro řád nepřijede, nedovoluje mu to zdraví

22. 5. 2014 9:57
Prezident Miloš Zeman chce zachránci stovek židovských dětí udělit nejvyšší státní vyznamenání, na říjnovém termínu trvá.
Foto: Reuters

Praha - Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton se předání Řádu bílého lva na Pražském hradě kvůli svému zdravotnímu stavu nezúčastní. Lidovým novinám (LN) to řekla jeho dcera Barbara.  

Prezident Miloš Zeman, který již Wintonovi svůj úmysl udělit mu nejvyšší státní vyznamenání sdělil v blahopřejném dopise k jeho 105. narozeninám, na říjnovém termínu i dále trvá.

Podle některých historiků a dalších osobností není důvod čekat na 28. říjen. Přimlouvají se, aby Zeman ocenil Wintona co nejdříve. Zákon o státních vyznamenáních mu to totiž umožňuje.

V zastoupení diplomata

Píše se v něm sice, že vyznamenání prezident předává v řádové dny, kterými jsou 1. leden a právě 28. říjen, pro cizince ale platí výjimka. Mohou je převzít kdykoli a navíc nejen v Česku. Ostatně taková situace by v novodobé historii České republiky nenastala poprvé.

"Doporučoval bych mu proto, aby vyznamenání udělil siru Wintonovi okamžitě prostřednictvím českého velvyslance v Londýně," vysvětlil LN historik Edmund Orian.

Zeman ovšem na říjnovém termínu trvá. "Pan prezident se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání siru Nicholasi Wintonovi 28. října právě proto, že jde o nejvýznamnější svátek České republiky. Tím se zvyšuje i samotná váha vyznamenání," řekl LN ve středu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Pokud by ale Winton nemohl do Česka zavítat, je možné, že by mu Zeman vyznamenání předal v zastoupení, řekl Ovčáček v pondělí ČTK.

"Spekulovat o zdraví je nevhodné"

Výzva, že by měl Zeman vyznamenání Wintonovi udělit co nejdříve, přijde jeho mluvčímu neslušná. "Pan prezident je sice skvělým prognostikem, ale není natolik odvážný, aby predikoval zdravotní stav kohokoliv. Pokud tak někdo činí, je to jeho právo, ale považuji to za nevhodné a přímo neslušné," řekl LN Ovčáček.

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách.

Druhý řád od českého prezidenta

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Příběh o hrdinských činech Nicholase Wintona zpracoval režisér Matěj Mináč v dokumentu "Síla lidskosti".
Příběh o hrdinských činech Nicholase Wintona zpracoval režisér Matěj Mináč v dokumentu "Síla lidskosti". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Řád bílého lva v porevoluční době dostala řada hlav států, například George Bush starší, Michail Gorbačov, Francois Mitterrand, Lech Wałesa, Richard von Weizsäcker či britská královna Alžběta II., naposledy pak německý prezident Joachim Gauck. Dále řada válečných veteránů, izraelský lovec nacistů Simon Wiesenthal, v roce 1990 pak i spisovatel Josef Škvorecký a jeho žena, prozaička a překladatelka Zdena Salivarová.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy