Winton si pro řád nepřijede, nedovoluje mu to zdraví

22. 5. 2014 9:57
Prezident Miloš Zeman chce zachránci stovek židovských dětí udělit nejvyšší státní vyznamenání, na říjnovém termínu trvá.
Foto: Reuters

Praha - Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton se předání Řádu bílého lva na Pražském hradě kvůli svému zdravotnímu stavu nezúčastní. Lidovým novinám (LN) to řekla jeho dcera Barbara.  

Prezident Miloš Zeman, který již Wintonovi svůj úmysl udělit mu nejvyšší státní vyznamenání sdělil v blahopřejném dopise k jeho 105. narozeninám, na říjnovém termínu i dále trvá.

Podle některých historiků a dalších osobností není důvod čekat na 28. říjen. Přimlouvají se, aby Zeman ocenil Wintona co nejdříve. Zákon o státních vyznamenáních mu to totiž umožňuje.

V zastoupení diplomata

Píše se v něm sice, že vyznamenání prezident předává v řádové dny, kterými jsou 1. leden a právě 28. říjen, pro cizince ale platí výjimka. Mohou je převzít kdykoli a navíc nejen v Česku. Ostatně taková situace by v novodobé historii České republiky nenastala poprvé.

"Doporučoval bych mu proto, aby vyznamenání udělil siru Wintonovi okamžitě prostřednictvím českého velvyslance v Londýně," vysvětlil LN historik Edmund Orian.

Zeman ovšem na říjnovém termínu trvá. "Pan prezident se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání siru Nicholasi Wintonovi 28. října právě proto, že jde o nejvýznamnější svátek České republiky. Tím se zvyšuje i samotná váha vyznamenání," řekl LN ve středu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Pokud by ale Winton nemohl do Česka zavítat, je možné, že by mu Zeman vyznamenání předal v zastoupení, řekl Ovčáček v pondělí ČTK.

"Spekulovat o zdraví je nevhodné"

Výzva, že by měl Zeman vyznamenání Wintonovi udělit co nejdříve, přijde jeho mluvčímu neslušná. "Pan prezident je sice skvělým prognostikem, ale není natolik odvážný, aby predikoval zdravotní stav kohokoliv. Pokud tak někdo činí, je to jeho právo, ale považuji to za nevhodné a přímo neslušné," řekl LN Ovčáček.

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách.

Druhý řád od českého prezidenta

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Příběh o hrdinských činech Nicholase Wintona zpracoval režisér Matěj Mináč v dokumentu "Síla lidskosti".
Příběh o hrdinských činech Nicholase Wintona zpracoval režisér Matěj Mináč v dokumentu "Síla lidskosti". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Řád bílého lva v porevoluční době dostala řada hlav států, například George Bush starší, Michail Gorbačov, Francois Mitterrand, Lech Wałesa, Richard von Weizsäcker či britská královna Alžběta II., naposledy pak německý prezident Joachim Gauck. Dále řada válečných veteránů, izraelský lovec nacistů Simon Wiesenthal, v roce 1990 pak i spisovatel Josef Škvorecký a jeho žena, prozaička a překladatelka Zdena Salivarová.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy