Winton dostane Řád bílého lva, Zeman ho pozval do Prahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 15:05
Sir Nicholas Winton zachránil stovky židovských dětí.
Sir Nicholas Winton
Sir Nicholas Winton | Foto: Reuters

Praha - Zachránce stovek židovských dětí sir Nicholas Winton obdrží Řád bílého lva.

Nejvyšší státní vyznamenání se mu rozhodl udělit prezident Miloš Zeman.

Brita, který slaví 105. narozeniny, pozval na návštěvu Prahy. Svůj úmysl udělit mu vysoké vyznamenání sdělil Zeman Wintonovi v blahopřejném dopise, který mu zaslal k životnímu jubileu.

Řád by měl být Wintonovi předán u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října.

"Do dějinné paměti se dostávají zejména ti, kteří neměli původně v úmyslu stát se slavnými a své činy nepojímali jako výjimečné," napsal v dopise Zeman. Wintonův příběh je podle něj příkladem lidskosti, nezištnosti a osobní odvahy. "I proto jsem se rozhodl udělit Vám ke dni státního svátku 28. října letošního roku nejvyšší vyznamenání České republiky," uvedl prezident.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by Zeman byl rád, kdyby zachránce dětí mohl Prahu na podzim skutečně navštívit. "Vše ovšem bude záležet na zdravotním stavu sira Wintona," řekl Ovčáček. Pokud by více než stoletý oslavenec nemohl do Česka zavítat, je možné, že by mu Zeman Řád bílého lva předal v zastoupení.

Brit přepravil 669 židovských dětí do Británie

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách.

První vlak s židovskými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války z velké části zahynuly. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holocaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil.

Jeho dcera Barbara Wintonová nyní napsala knihu If it's not impossible ... The Life of Sir Nicholas Winton (Jestliže to není nemožné... Život sira Nicholase Wintona), která bude v pondělí představena při oslavě narozenin jejího otce. Titul biografie naráží podle Wintonové na motto jejího otce "Jestliže něco není nemožné, musí být způsob jak to udělat".

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holocaustu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy