Vláda dohodu z Melku neukončila, má ji ale za naplněnou

Pavel Baroch
26. 4. 2007 10:45
Rakousko bude o poruchách informováno nadále
Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda dementuje, že by se na nočním jednání usnesla, že považuje melkský proces - tedy dosavadní spolupráci s Rakouskem ohledně bezpečnosti Temelína - za ukončený. Podle ní to byla dezinterpretace. V sousedním Rakousku vyvolala pobouření.

Podle mluvčího vlády Martina Schmarze dohoda z Melku jednostraně ukončit nelze. Podle jeho vyjádření vláda pouze ukončila činnost komise pro posuzování vlivu Temelína na životní prostředí.

Premiér Mirek Topolánek ovšem při pondělní návštěvě ve Vídni podle ČTK informoval nejvyšší rakouské vládní představitele o tom, že česká vláda zřejmě již ve středu schválí dokument, v němž označí takzvanou melkskou dohodu, upravující vzájemné vztahy kolem jaderné elektrárny Temelín, za naplněnou.

"Tak by měl být podle názoru české strany ukončen i celý melkský proces a obě země by měly přejít na standardní mezinárodní dohodu o vzájemném informování," napsala v pondělí ČTK.

O co jde v dohodách z Melku 

Na základě dohod z Melku se například scházeli experti na jadernou bezpečnost anebo rakouské úřady dostávaly informace o mimořádných událostech v elektrárně.

Jen o pár hodin po rozhodnutí vlády ohlásil Temelín další závadu - kvůli chybnému hlášení bezpečnostního systému byl odstaven první blok.

"Dnešním výpadkem se budeme rozhodně zabývat. Problém ale není až tak v závažnosti poruch na Temelíně, spíše v jejich četnosti," řekla ČTK předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

ČEZ by se podle ní měl více zaměřit právě na odstávky bloků, konkrétně na zpětné připojování zařízení do sítě, při němž se elektrárna potýká s řadou poruch a technických problémů.

Spolupráce bude pokračovat

Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry kabinet hodlá s Rakouskem nadále spolupracovat, ovšem nadstandartní informování má už za zbytečné.

"My se domníváme, že by bylo na místě přejít normálně do režimu standardní informační dohody, ale vnímáme to, že zatím rakouská strana tento krok s námi společně ještě připravena učinit není," řekl Vondra.

"Pro náš úřad se nezmění vůbec nic, neznamená to přerušení kontinuity," řekla Aktuálně.cz Drábová. I po ukončení melkského procesu by rakouské úřady měly dostávat údaje o případných poruchách v Temelíně, měla by pokračovat i výměna názorů o bezpečnosti elektrárny.

"Budeme nadále maximálně otevření a informovat o všem, co se v Temelíně stane dobrého i špatného," dodal mluvčí Temelína Václav Brom.

Rakouští odpůrci trvají na žalobě

Rakouské odpůrce Temelína přesto rozhodnutí české vlády pobouřilo a znovu vyzvalo vídeňskou vládu, aby kvůli Temelínu podalo na Česko mezinárodní žalobu.

Foto: Ludvík Hradílek

"Mezinárodněprávní žaloba je nevyhnutelná," uvedlo hornorakouské sdružení Atomstopp. Odpůrci Temelína znovu hodlají v pátek zablokovat rakousko-české hraniční přechody.

Premiér Mirek Topolánek oznámil, že pokládá dohodu z Melku za ukončenou, už při své pondělní návštěvě Vídně.

"Takovýto jednostranný krok české vlády by vytvořil ve vztahu s Prahou velmi vážnou situaci," komentoval Topolánkovo vyjádření rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll.

Také kancléř Alfred Gusenbauer ještě před definitivním rozhodnutím českého kabinetu uvedl, že v Rakousku by takový krok vyvolal "extrémně negativní reakce". Podle Vídně totiž dohoda z Melku ještě naplněna nebyla.

Rakouské kritiky Temelína podpořili i čeští odpůrci Temelína. Sdružení Jihočeské matky se například nelíbí, že by souvislosti s melkským procesem měly skončit výzkumy zdravotního stavu pracovníků Temelína a Dukovan.

Na souhlas čeká nová česko-rakouská dohoda

Česká vláda vyzvala Rakousko, aby urychleně přistoupilo na novou, už připravenou a oboustaně dohodnutou informační dohodu, která by na melkský proces navázala.

"Tento nový dokument zohledňuje nadstandardní výměnu informací mezi oběma státy," řekl Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu.

Vicepremiér Vondra si ovšem postěžoval, že Rakousko s přijetím dohody otálí. "Rakouská strana tento krok podle našich informací ještě připravena učinit není," řekl Vondra.

Na Temelín by nově měla dohlížet i česko-rakouská parlamentní komise. Protokol o vzniku české části této komisi včera podepsali předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka.

"Myslím, že pracovní skupina by mohla začít prakticky fungovat už během června. Její první zasedání bychom udělali v Praze, druhé v Temelíně a další v Rakousku," řekl Vlček.

 

Právě se děje

Další zprávy