Praha - Od 1. 1. 2008 bude Česko definitivně součástní schengenského prostotu. Vláda chce do té doby vysvětlovat VCechům i cizincům co jim vstup přinese - vyšlenila si na to 25 milionů korun.
"Od příštího roku budeme plnoprávnými občany EU. Význam je srovnatelný se stříháním drátů po roce 89," řekl premiér Mirek Topolánek.
Symbolem kampaně je semafor, na kterém svítí pouze zelená a heslo "Evropou volnou cestou."
Podle ministra vnitra nechce vláda dělat přesvědčovací ale informační kampaň. "Vstup do Schengenského prostoru není zadarmo, je to tvrdá práce. Vláda vyčlenila na realizaci toho procesu zhruba půl miliardy korun," uvedl ministr vnitra.
Je třeba ohlídat 2000 kilometrů hranic
Podle něj je nutné zajistit i bezpečnost dvou tisíc kilometrů českých hranic.
"V tuto chvíli vidím jako největší úkol informování veřejnosti. Způsoby informování jsou různé. Například vládní portál o EU www.euroskop.cz, Chceme využít tiskovou reklamu, outdoorové produkty a v závěrečné fázi nepochybně také elektronická média," dodal Langer.
Vláda si nechala u agentury GfK zpracovat výzku o názoru Čechů na schengenskou spolupráci.
Podle Michala Straky, zástupce GfK, se na vstup ČR do Schengenu dívá kladně 78 procent lidí.
Definitivní ano řekla EU před pár dny
Plán rozšířit schengenský prostor bez hraničních kontrol na dalších osm zemí, včetně ČR, potvrdili 13. července ministři vnitra deseti evropských zemí.
Jak píše ČTK, ještě den před schůzkou se objevila informace, že rozšíření schengenského prostoru ohrožují někteří dosavadní členové.
Devět členských států prý propadlo při testech zapojení do informačního systému SIS I dočasně rozšířeného o nováčky. Konkrétně údajně jde o Belgii, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálii, Řecko a Nizozemsko. Tato informace ale nebyla oficiálně potvrzena.