Vláda chce pomoci i násilníkům, plánuje síť poraden

ČTK ČTK
27. 4. 2011 16:42
Zatím není jasné, zda budou domácí násilníci chodit na terapie povinně, nebo dobrovolně
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Praha - V Česku by neměla fungovat jen síť poraden pro oběti domácího násilí, ale v budoucnu i pro ty, kteří doma svým blízkým ubližují.

Pro násilníky a násilnice se má také zavést terapie. Zatím není jasné, zda by na ni měli chodit povinně či dobrovolně. Se zřízením poraden a terapeutickými programy počítá akční plán prevence domácího násilí do roku 2014, který tento měsíc přijala vláda.

Domácí násilí patří v Česku mezi trestné činy od června 2004. Od roku 2007 smí policie vykázat na deset dní z domova lidi, kteří týrají své blízké. Chrání tak ohrožené osoby před dalšími možnými výpady.

Do konce loňska policisté násilníky vykázali celkem v 3377 případech. Obětem pomáhá 15 intervenčních center.

I pachatel je ve složité situaci

Specializovaná pomoc pro násilníky ale zatím v ČR plošně nefunguje. "Vedle ochrany osob ohrožených domácím násilím nelze opomíjet ani původce násilí a jeho příčiny. S pachateli násilí je nutno pracovat za účelem změny jejich vzorců myšlení a chování," stojí ve vládním plánu prevence domácího násilí.

Podle dokumentu není represe "jedinou, tím méně jedinou účinnou" cestou k odbourání násilí za dveřmi domovů.

Podle autorů plánů se i pachatelé domácího násilí dostávají po vykázání do složité situace, i když vlastní vinou. Přesto je ale prý vhodné jim zajistit psychologickou a jinou pomoc, aby záležitosti v rodině neřešili ranami a jiným nátlakem.

Programy pro pachatele domácího násilí existují například v USA, Kanadě, Skandinávii či Rakousku. V Česku má práci s násilnými osobami nastartovat a ověřit pilotní program, který by měl trvat šest až 12 měsíců. Výsledky mají být v příštím roce.

"Získané zkušenosti budou podkladem pro další rozšiřování služeb pro násilné osoby a pro vyhodnocení nejefektivnějšího modelu práce s nimi," uvádí akční plán. Terapie pro násilníky už v Česku funguje a poskytují ji třeba organizace v Praze, Hradci Králové či Ostravě. Není to ale podle dokumentu "celorepublikové a systematické" opatření.

Plán počítá s vybudováním sítě poraden pro násilnické osoby a se zavedením terapeutických a resocializačních programů. Není ale zatím jasné, jestli účast v nich bude povinná. Podkladem pro rozhodnutí by se měla stát srovnávací studie o pravidlech v jiných zemích EU.

Ministerstvo spravedlnosti pak má v příštím roce vypracovat právní analýzu o možném zavedení povinné či dobrovolné účasti na terapiích. Navrhnout má i změny zákonů. Ministerstva vnitra a práce mají zas uspořádat výzkum o tom, jak se násilničtí lidé chovají po vykázání či po odchodu ohrožených osob z domova. Akční plán se zmiňuje i o podpoře zařízení pro násilnické osoby.

 

Právě se děje

Další zprávy