Vláda chce obnovit vztahy s Čínou, návštěvy zahájí Zaorálek

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 4. 2014 20:40
Delegace vyrazí do Číny v neděli a jejím úkolem je především zahájit dialog. Následovat by tak měly i cesty dalších ministrů, premiéra nebo prezidenta Miloše Zemana.
Ministr Lubomír Zaorálek.
Ministr Lubomír Zaorálek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda chce výrazně zlepšit vztahy mezi Českou republikou a Čínou, vidí v nich šanci pro české hospodářství, nebude proto kritizovat Čínu kvůli okupaci Tibetu.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle předsedy opoziční TOP 09 a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vláda vyměnila ochranu lidských práv za peníze.

Vláda ČSSD, ANO a lidovců schválila zahraniční cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, která by měla být jednou z mnoha. Následovat by tak měly i cesty dalších ministrů, premiéra nebo prezidenta Miloše Zemana. Tématem první schůzky by měly být kromě navázání vztahů například investice čínské strany v Česku, plánovaná výstavba čínského technologického parku nebo zahájení přímé letecké linky mezi oběma státy. Kromě toho také Česko končí s kritikou Číny kvůli Tibetu.

Celá delegace odletí do Pekingu v neděli večer a zdrží se na tři dny. Zaorálek se sejde s čínským ministrem zahraničí, místopředsedou vlády a ministrem zahraničního obchodu, ale také s ředitelem centrály cestovního ruchu. Český ministr zahraničí byl naposledy v Číně před 15 lety.

Proti zájmu České republiky

Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česká republika ve vztazích s Čínou zaspala. "Snad doženeme ono zpoždění a hendikep, který v rámci EU máme, protože nám v rámci vztahů s Čínou ujel vlak," vysvětlil.

Česká republika se tak podle něj v posledních letech chovala v rozporu se zájmy České republiky i většinou evropských států, které spolupráci s hospodářským gigantem navázaly.

Snad doženeme ono zpoždění a hendikep, který v rámci EU máme, protože nám v rámci vztahů s Čínou ujel vlak.

Bohuslav Sobotka

Na vině podle něj je mimo jiné přátelství prezidenta Václava Havla s dalajlamou nebo postoj Topolánkovy vlády. Česko podle Sobotky ovšem nyní chce postupovat stejně jako zbytek EU.

"Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl Sobotka.

V rámci politiky jednotné Číny Peking odsuzuje separatistické tendence některých svých částí. "A také platí, že jestliže Česká republika dlouhodobě respektuje územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl dnes Sobotka.

Zaorálek: Na vztazích s Čínou jsme se shodli

Ministr zahraničí svou cestu označuje za přelomovou. Vztahy obou zemí podle něj byly zmražené a neexistovaly pořádné politické kontakty. Vládu v Pekingu přitom nelze ignorovat, neboť Čína bude do 15 let zemí s největším HDP na světě, řekl Zaorálek.

"Ta cesta je výsledkem dlouhodobé práce, už v opozici jsme se o ni snažili, pomáhali jsme při jednání vládě Petra Nečase i Jiřího Rusnoka," vysvětlil.

Čína je gigant, kterého nemůžeme ignorovat, vysvětluje premiér (ilustrační foto).
Čína je gigant, kterého nemůžeme ignorovat, vysvětluje premiér (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Témata pro první schůzku jsou již podle něj víceméně daná. Česká republika má podle něj zájem o diskusi o vzájemných investicích, podpoře exportu, leteckého průmyslu, energetiky, vědy nebo zemědělství.

"Zajímavé jsou také čínské investice, to by bylo tématem už mého prvního jednání," dodal ministr s tím, že čínská strana uvažuje o vytvoření nového technologického parku. Ve hře je podle něj Moravskoslezský kraj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy