Vztah Čechů k cizincům se zlepšil, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
22. 4. 2014 13:40
Podle průzkumu agentury STEM se v posledních letech zlepšily především vztahy Čechů k Asiatům.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR. | Foto: Jan Langer

Praha - Češi mají velmi příznivý vztah ke Slovákům a také příslušníkům západních národů, jako jsou Angličané, Francouzi, Američané nebo Němci. Lepší se i postoj české veřejnosti k Vietnamcům a Číňanům.

Méně vstřícní jsou lidé k Afgháncům, Čečencům a Arabům. Nejméně tolerantní jsou Češi k Romům. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Kladný postoj ke Slovákům vyjádřilo devadesát procent dotázaných. S Angličanem by bez problémů přijalo sousedství třiaosmdesát procent lidí, s Francouzem osmdesát procent a s Američanem osmasedmdesát procent lidí.

Němce by ve svém sousedství tolerovalo sedmdesát procent Čechů. Více než polovina veřejnosti by tolerovala za sousedy také Židy, Chorvaty a volyňské nebo kazašské Čechy.

Zhruba dvě pětiny populace by bez problémů vnímaly sousedství Srbů, Rusů, Vietnamců, Indů, Číňanů a Ukrajinců.

Třetina lidí považuje romského souseda za nepřijatelného

Hůře jsou na tom Arabové, Čečenci a Afghánci, které by za sousedy přijala pětina Čechů. Jen jedenácti procentům dotázaných by v sousedství nevadili Romové, více než třetina lidí považuje takové sousedství za zcela nepřijatelné.

Česká veřejnost je v hodnocení jednotlivých národů a etnik poměrně jednotná, různé skupiny obyvatel se významně neodlišují. "U hůř hodnocených národů a etnik má však vliv postoj k cizincům obecně. Ti lidé, kteří se domnívají, že by každá etnická skupina měla mít možnost žít podle vlastních tradic a zvyků, častěji se sousedstvím s cizincem nemají problém," uvedla agentura.

Od prvního podobného výzkumu v roce 1994 se výsledky příliš nemění. Pozorovat ale lze zlepšování vztahu k některým asijským národům.

V roce 2006 mělo k Číňanům i Vietnamcům kladný vztah shodně šestadvacet procent Čechů. Momentálně je to v případě Číňanů sedmatřicet procent dotázaných, k Vietnamcům má příznivý vztah dokonce čtyřicet procent Čechů.

Březnového průzkumu se zúčastnilo 1070 lidí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy