Vztah Čechů k cizincům se zlepšil, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
22. 4. 2014 13:40
Podle průzkumu agentury STEM se v posledních letech zlepšily především vztahy Čechů k Asiatům.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR. | Foto: Jan Langer

Praha - Češi mají velmi příznivý vztah ke Slovákům a také příslušníkům západních národů, jako jsou Angličané, Francouzi, Američané nebo Němci. Lepší se i postoj české veřejnosti k Vietnamcům a Číňanům.

Méně vstřícní jsou lidé k Afgháncům, Čečencům a Arabům. Nejméně tolerantní jsou Češi k Romům. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Kladný postoj ke Slovákům vyjádřilo devadesát procent dotázaných. S Angličanem by bez problémů přijalo sousedství třiaosmdesát procent lidí, s Francouzem osmdesát procent a s Američanem osmasedmdesát procent lidí.

Němce by ve svém sousedství tolerovalo sedmdesát procent Čechů. Více než polovina veřejnosti by tolerovala za sousedy také Židy, Chorvaty a volyňské nebo kazašské Čechy.

Zhruba dvě pětiny populace by bez problémů vnímaly sousedství Srbů, Rusů, Vietnamců, Indů, Číňanů a Ukrajinců.

Třetina lidí považuje romského souseda za nepřijatelného

Hůře jsou na tom Arabové, Čečenci a Afghánci, které by za sousedy přijala pětina Čechů. Jen jedenácti procentům dotázaných by v sousedství nevadili Romové, více než třetina lidí považuje takové sousedství za zcela nepřijatelné.

Česká veřejnost je v hodnocení jednotlivých národů a etnik poměrně jednotná, různé skupiny obyvatel se významně neodlišují. "U hůř hodnocených národů a etnik má však vliv postoj k cizincům obecně. Ti lidé, kteří se domnívají, že by každá etnická skupina měla mít možnost žít podle vlastních tradic a zvyků, častěji se sousedstvím s cizincem nemají problém," uvedla agentura.

Od prvního podobného výzkumu v roce 1994 se výsledky příliš nemění. Pozorovat ale lze zlepšování vztahu k některým asijským národům.

V roce 2006 mělo k Číňanům i Vietnamcům kladný vztah shodně šestadvacet procent Čechů. Momentálně je to v případě Číňanů sedmatřicet procent dotázaných, k Vietnamcům má příznivý vztah dokonce čtyřicet procent Čechů.

Březnového průzkumu se zúčastnilo 1070 lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy