Vztah Čechů k cizincům se zlepšil, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
22. 4. 2014 13:40
Podle průzkumu agentury STEM se v posledních letech zlepšily především vztahy Čechů k Asiatům.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR.
Karel Schwarzenberg na Miss Vietnam ČR. | Foto: Jan Langer

Praha - Češi mají velmi příznivý vztah ke Slovákům a také příslušníkům západních národů, jako jsou Angličané, Francouzi, Američané nebo Němci. Lepší se i postoj české veřejnosti k Vietnamcům a Číňanům.

Méně vstřícní jsou lidé k Afgháncům, Čečencům a Arabům. Nejméně tolerantní jsou Češi k Romům. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Kladný postoj ke Slovákům vyjádřilo devadesát procent dotázaných. S Angličanem by bez problémů přijalo sousedství třiaosmdesát procent lidí, s Francouzem osmdesát procent a s Američanem osmasedmdesát procent lidí.

Němce by ve svém sousedství tolerovalo sedmdesát procent Čechů. Více než polovina veřejnosti by tolerovala za sousedy také Židy, Chorvaty a volyňské nebo kazašské Čechy.

Zhruba dvě pětiny populace by bez problémů vnímaly sousedství Srbů, Rusů, Vietnamců, Indů, Číňanů a Ukrajinců.

Třetina lidí považuje romského souseda za nepřijatelného

Hůře jsou na tom Arabové, Čečenci a Afghánci, které by za sousedy přijala pětina Čechů. Jen jedenácti procentům dotázaných by v sousedství nevadili Romové, více než třetina lidí považuje takové sousedství za zcela nepřijatelné.

Česká veřejnost je v hodnocení jednotlivých národů a etnik poměrně jednotná, různé skupiny obyvatel se významně neodlišují. "U hůř hodnocených národů a etnik má však vliv postoj k cizincům obecně. Ti lidé, kteří se domnívají, že by každá etnická skupina měla mít možnost žít podle vlastních tradic a zvyků, častěji se sousedstvím s cizincem nemají problém," uvedla agentura.

Od prvního podobného výzkumu v roce 1994 se výsledky příliš nemění. Pozorovat ale lze zlepšování vztahu k některým asijským národům.

V roce 2006 mělo k Číňanům i Vietnamcům kladný vztah shodně šestadvacet procent Čechů. Momentálně je to v případě Číňanů sedmatřicet procent dotázaných, k Vietnamcům má příznivý vztah dokonce čtyřicet procent Čechů.

Březnového průzkumu se zúčastnilo 1070 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy