Čínská ekonomika ve čtvrtletí zpomalila růst na 7,4 procenta

ČTK ČTK
16. 4. 2014 7:14
Čínské hospodářství rostlo nejméně od třetího čtvrtletí 2012, stále si ale vede lépe, než se na trhu čekalo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Čínský ekonomický růst zpomalil v prvním čtvrtletí letošního roku na 7,4 procenta ze 7,7 procenta v předchozích třech měsících. Přesto předčil očekávání trhu, napsala ve středu agentura Reuters.

Agentura AP upozornila, že se jedná o nejnižší růst čínského hospodářství od třetího čtvrtletí roku 2012. Podle AP zvyšuje riziko propouštění a může mít dopady na obchodní partnery Číny.

Další data zveřejněná společně s HDP ukazují, že čínská průmyslová výroba stoupla v březnu o 8,8 procenta ve srovnání s předchozím rokem. Podle průzkumu agentury Reuters se předpokládal devítiprocentní růst.

Maloobchodní tržby se v březnu zvýšily o 12,2 procenta oproti stejnému období loňského roku, což je jednu desetinu procenta nad očekáváním. Investice do dlouhodobých aktiv vzrostly v období od ledna do dubna meziročně o 17,6 procenta, přičemž se odhadoval růst o 18,1 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy