Čínští policisté v ulicích začali nosit střelné zbraně

ČTK ČTK
21. 4. 2014 19:06
Mnozí obyvatelé se obávají, aby policistům pistole neukradli zločinci, pro které je jinak v této zemi velmi těžké získat zbraně.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Šanghaj - Čtvrtina čínských policistů začíná tento týden nosit při pouličních hlídkách poprvé střelné zbraně. Změna v tomto ohledu podle agentury AP nastala v důsledku nedávných napadení obyvatel skupinami mužů s noži, proti kterým nebyla policie s to účinně zasáhnout.

Například 1. března skupina mužů zaútočila noži na dav lidí na železniční stanici ve městě Kchun-ming v jihozápadní Číně a něž přijely ozbrojené posily, zabila 29 osob a dalších více než 140 lidí zranila. Jiná skupina úročníků s noži o dva týdny později napadla lidi na ulici ve městě Čchang-ša v centrální části Číny a zabila a zranila několik civilistů, jejichž počet ale úřady nepřesnily.

Čínské úřady tyto útoky připsaly na vrub muslimských separatistů z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Pro ozbrojené hlídky ve větších městech byly nyní vyčleněny tisíce policistů. Například v Šanghaji prodělalo příslušný psychologický a odborný výcvik k nošení pistolí ráže devět milimetrů 1000 ze 4000 členů tamního policejního sboru.

Ozbrojené hlídky se dnes poprvé objevily v tomto nejlidnatějším městě Číny a vyvolaly mezi obyvateli podle AP smíšené pocity. Většinou s tím dotázaní obyvatelé Šanghaje souhlasí, ale mnozí z nich se obávají, aby policistům pistole neukradli zločinci, pro které je jinak v této zemi velmi těžké získat zbraně. Dekoratérka Liang Ťing ale podle AP vyjádřila i obavu, že někteří policisté by mohli použít zbraň nepřiměřeně a někoho zbytečně zranit či zabít.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy