Vláda chce méně magistrů, doplatit na to mohou medici

Jakub Novák
21. 4. 2013 19:20
Mechanické škrty svědčí o naprosto nekoncepčním uvažování, říká profesor Zlatuška
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha/Brno - Jedním z dlouhodobých úkolů ministerstva školství je snížit podíl magisterských studentů ve prospěch bakalářského stupně.

Naposledy se v této souvislosti nechal v rámci prezentace Agendy 2014 slyšet premiér Petr Nečas, nicméně tento postup je též součástí dlouhodobých záměrů ministerstva.

Konkrétní postup Fialova úřadu v této oblasti však kritizují někteří akademici, podle nichž vede k nekoncepčnímu omezení lékařských či právnických programů.

"Poptávka je v těchto oborech vysoká a nezaměstnanost tam prakticky není, nevidíme v tom logiku," říká rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

"Došlo k tomu, že má o 7 % poklesnout počet financovaných studentů takzvaných dlouhých magisterských programů, což jsou především dva - právníci a lékaři," říká profesor Jiří Zlatuška z téže univerzity.

"Minimálně v medicíně se tvrdí, jak málo máme doktorů - v této situaci ministerstvo řekne, že v okamžiku, kdy je nežádoucí zvyšovat počet magistrů, tak to mechanicky škrtne o sedm procent bez dalšího zdůvodnění. Svědčí to o naprosté neschopnosti koncepčně uvažovat," kritizuje postup ministerstva Zlatuška.

Podle mluvčí ministerstva Bohumily Potočné se obecně limity přijímaných do prvních ročníků bakalářských, dlouhých magisterských a navazujících magisterských studijních programů pro rok 2014 snižují stejně, a to o 5 %.

Výjimkou jsou zubaři

"Je vnitřní záležitostí veřejné vysoké školy, jak si stanovené limity pro dlouhé magisterské programy přerozdělí v rámci svých akreditovaných studijních programů," říká k tomu Potočná a dodává, že pro studijní programy Zubní lékařství a Stomatologie nejsou limitní počty pro první ročníky studia stanovovány.

Jak vyplývá z dat prezentovaných Lenkou Valovou na jednání předsednictva Rady vysokých škol v druhé polovině března, je sice celkový pokles oproti roku 2012 skutečně na úrovni pěti procent, nicméně se liší u jednotlivých škol - zatímco tedy v případě Univerzity Pardubice dochází k více jak 10% poklesu, tři školy (Univerzita Karlova, VŠCHT a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích) by si měly naopak více či méně polepšit.

Jiří Zlatuška.
Jiří Zlatuška. | Foto: Jakub Novák

Jak se to konkrétně projeví třeba právě na Masarykově univerzitě, není ještě v tuto chvíli jasné. Podle Beka došlo k 10% poklesu počtu přihlášek a univerzita kromě lékařských a právnických oborů nabízí ještě několik dalších "dlouhých" magistrů, ať už jde například o psychologii, či některé učitelské programy.

Bude tedy otázkou, do jaké míry se podaří v rámci univerzity vyjednat konkrétní pokles počtu studentů v jednotlivých programech, nabízí se však také potenciál růstu v placených anglických programech.

Ve srovnání se Zlatuškou je Bek ve svých vyjádřeních mírnější - přesto postup ministerstva označuje za zvláštní.

"U lékařské fakulty je otázka poklesu počtu studentů společensky složitá, nicméně se bavíme o desítkách míst. Bude nás však velmi zajímat otázka proměny samotného principu, podle něhož se limit počtu financovaných studentů určuje," dodává Bek s tím, že stát sám by měl přijít s přesnou objednávkou počtu lékařů a učitelů a nepostupovat takto mechanickým způsobem.

"Navíc trochu kousavě - mluví se o snižování magisterských studentů a na všech dokumentech je podepsán náměstek Mgr. et Mgr.," naráží navíc Zlatuška na fakt, že zatímco se ministerstvo snaží, aby poklesl podíl magistrů, jeho náměstek Tomáš Hruda, který má tuto oblast na starost, sám vystudoval hned dva magisterské obory.

Co říkáte na způsob, jakým ministerstvo přistoupilo k dlouhým magisterským oborům? Jak jinak by bylo možné tuto situaci řešit? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy