Nechcete po škole na úřad práce? Víme, kam se přihlásit

Jakub Novák
26. 2. 2013 14:20
Podle statistik znamená absolvování medicíny či farmacie téměř jistotu zaměstnání
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nerozhodnutý středoškolák, který by nechtěl mít po vysoké škole problém najít práci, by neměl nad přihláškou váhat a zamířit s ní do některé ze škol připravujících studenty pro práci ve zdravotnictví.

A to nejlépe na některou ze dvou farmaceutických fakult, které v Čechách a na Moravě fungují.

Podle výsledků šetření Jana Kouckého a Martina Zelenky ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy totiž absolventi těchto škol pojem nezaměstnanost po škole téměř neznají.

Prakticky to vypadá tak, že z více než čtyř stovek absolventů Farmaceutické fakulty VFU Brno a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové nenašel v průběhu několika měsíců práci pouhý jeden jediný absolvent.

V dalším studiu přitom na těchto školách pokračoval v Brně přibližně každý desátý a v Hradci Králové každý pátý (roli v tomto rozdílu hraje i fakt, že hradecká fakulta má oproti Brnu i jeden obor rozdělený do bakalářského a navazujícího magisterského studia).

Hned za nimi následují dvě z pražských lékařských fakult (3. LF a 1. LF) Univerzity Karlovy, následované jejich plzeňskou sestrou.

Z nelékařských fakult se zdravotnickým zaměřením si potom vede nejlépe Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Kromě fakult nabízejících zdravotnické obory se mezi "TOP 12" škol s průměrnou nezaměstnaností za posledních pět let menší nebo rovnou 1 % dostaly další čtyři - Hudební fakulta AMU a tři pražské fakulty Univerzity Karlovy - právnická, matematicko-fyzikální a katolická teologická.

V případě AMU a katolické teologické fakulty však hraje roli poměrně nízký počet absolventů těchto škol, kteří vstupují na pracovní trh - ze 140, resp. 120 absolventů jich v obou případech přibližně polovina pokračuje v dalším studiu.

To může výrazně zkreslovat výsledky, kterých tyto školy dosahují, což platí také pro ostatní umělecké a teologické fakulty, které právě z tohoto důvodu často podléhají výrazným meziročním výkyvům.

S podobnou opatrností je proto potřeba hledět také na statistiky týkající se uplatnitelnosti absolventů vyšších odborných škol. Pro ilustraci uvádíme poslední zveřejněné výsledky nezaměstnanosti zdravotnických oborů tak, jak je uvádí Asociace VOŠ.

Tabulka je rozdělená nikoliv podle škol, ale podle jednotlivých oborů. Z výsledků je patrné, že s výjimkou diplomovaného zubního technika dosahují absolventi těchto oborů nižší nezaměstnanosti, než je průměr u absolventů bakalářského studia na vysokých školách.

Máte zkušenosti odpovídající uvedeným statistikám? Absolvovali jste některou ze zmíněných fakult? Pokud ano, pracujete v oboru, či mimo něj? Přijďte diskutovat na moji facebookovou stránku!

 

Právě se děje

Další zprávy