Kvalita ekonomických škol kolísá, jedna vládne všem

Jakub Novák
28. 2. 2013 12:24
Mezi veřejnými vysokými školami jasně vede VŠE
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Roční "produkce" fakult s ekonomickým zaměřením dosáhla ještě předloni úctyhodných třinácti tisíc absolventů.

Z nich však necelá polovina pokračovala v dalším studiu, ať už šlo o navazující magisterské, nebo doktorské studium.

Ze sedmi a půl tisíce nově příchozích na pracovní trh si nejlépe poradili absolventi fakult Vysoké školy ekonomické.

Vyplývá to z průzkumu uplatnění absolventů vysokých škol, který vypracovali Jan Koucký a Martin Zelenka ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Mezi "TOP 10" fakultami s nejlepší uplatnitelností absolventů po skončení studia má VŠE své čtyři zástupce - dva přitom hned na prvních dvou místech - Fakultu financí a účetnictví a Fakultu managementu v Jindřichově Hradci.

Tyto dvě následují Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity spolu s Fakultou sociálních věd UK (která má ale oborový záměr mnohem širší).

Průměrná nezaměstnanost absolventů vysokých škol se mezi léty 2011 a 2012 pohybovala mezi 4,5 a 4,2 %. Z tabulky je patrné, že tuto hranici překračuje sedm fakult - tři v Čechách a čtyři na Moravě.

Problémy nováčků

V této souvislosti je nutno na obranu poslední Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích říct, že vysoká nezaměstnanost jejích absolventů je způsobena zejména tím, že se jedná o nejnovější veřejnou vysokou školu.

"Zaměstnavatelé v regionu si zatím zřejmě pouze pozvolna zvykají na nový typ absolventů. Podobně je na tom i druhá nejnovější veřejná vysoká škola - Vysoká škola polytechnická v Jihlavě," vysvětlují Koucký se Zelenkou.

"Uplatnění jejích absolventů se ale výrazně zlepšuje a stejný trend lze v příštích letech čekat i u absolventů českobudějovické Vysoké školy technické. Jen během posledních dvou let klesla míra jejich nezaměstnanosti z téměř 24 procent na zhruba osm procent," dodávají.

Pozicím fakult Vysoké školy ekonomické odpovídají také reakce některých významných zaměstnavatelů, které Aktuálně.cz ohledně jejich preferencí oslovilo.

Do velké míry zde ovšem může hrát roli fakt, že většina z velkých zaměstnavatelů sídlí v Praze, což může představovat hendikep pro studenty z jiných měst, proto je třeba brát níže zmíněné informace s ohledem na tuto skutečnost.

VŠE vede i u zaměstnavatelů

"Mezi našimi zaměstnanci je nejvíce zastoupena Vysoká škola ekonomická, její studenti jsou při pohovorech nejúspěšnější, následováni studenty Univerzity Karlovy," odpověděla v anketě Zita Václavíková, HR ředitelka J&T Banky.

"Nejlepší zkušenost máme se studenty 1. fakulty VŠE, žádnou vysloveně špatnou zkušenost nemáme. Neplatí ale, že všichni absolventi VŠE jsou automaticky přijatí, nicméně víme, že oproti jiným školám jsou tito absolventi více aktivní," dodala.

Podle Hany Velíškové ze společnosti KPMG tvořili absolventi pražské VŠE v roce 2012 60 % nově přijatých absolventů.

"Nejlépe připraveni pro práci v naší společnosti bývají absolventi VŠE v Praze, a to ve všech parametrech, které hodnotíme - odborné znalosti, znalost angličtiny, motivace, zkušenosti ze zahraničí, proaktivita během studia. Následují absolventi Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity a Mendelovy univerzity v Brně," říká Velíšková.

Absolventům ostatních škol podle ní občas chybí potřebná znalost angličtiny.

Největší úspěšnosti dosahují absolventi VŠE také při přijímacích pohovorech v jedné z největších tuzemských bank.

"Žebříček úspěšnosti je následující - VŠE v Praze, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, VŠB-TU v Ostravě, ČZU, Univerzita Pardubice, ČVUT v Praze, Univerzita Karlova a Masarykova univerzita," tvrdí David Formánek, výkonný ředitel pro lidské zdroje Komerční banky.

Absolventi VŠE tak díky tomu mají podle Formánka mezi zaměstnanci KB největší - asi 25% - zastoupení.

 

Právě se děje

Další zprávy