Babiš: Čínský velvyslanec mluvil o schůzce k Huawei nezvykle. Varování bereme vážně

ČTK ČTK
27. 12. 2018 12:07
Předvánoční schůzku kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE komentoval čínský velvyslanec Čang Ťien-min neobvykle a veřejně. Babiš to ve čtvrtek napsal serveru iROZHLAS.cz. Kabinet bere varování vážně a od NÚKIB si vyžádal dodatečné informace, o kterých bude vláda jednat na svém prvním zasedání v novém roce 7. ledna, napsal Babiš. Dodal, že Čang Ťien-min o setkání urgentně žádal a velice nestandardním způsobem na ní vyjádřil stanovisko čínské strany.
Čang Ťien-min s Milošem Zemanem.
Čang Ťien-min s Milošem Zemanem. | Foto: Velvyslanectví Čínské lidové republiky

O setkání v Sokolovně v Průhonicích informovala na Facebooku čínská ambasáda. V prohlášení uvedla, že varování se "nezakládá na skutečnosti", mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu protestuje.

"Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala ambasáda.

Babiš čínského diplomata informoval, že NÚKIB je nezávislý úřad. "Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má předložit na vládu 7. ledna," řekl Babiš.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý nechtěl setkání premiéra s Zhangem Jianminem komentovat. "Nemám k tomu žádný komentář," uvedl Holý.

NÚKIB minulé pondělí varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš původně nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. V pátek ale uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil. 

"Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek," uvedl Babiš v tiskové zprávě. Usnesení v tomto smyslu přijala i Bezpečnostní rada státu (BRS), která se záležitostí v pátek zabývala.

NÚKIB na hrozbu upozornil na začátku minulého týdne. Experti na kybernetickou bezpečnost považují za riziko to, že Huawei je klíčovým dodavatelem technologií například pro mobilní operátory či datová centra. 

 Například mobilní operátoři mají na sloupech technologie společnosti Huawei, to je nebezpečné kvůli hrozbě úniku informací a také proto, že při případném kolapsu systému by v praxi nebylo možné zařízení na sloupech rychle vyměnit a chybu tak opravit. Přitom právě komunikační sítě považuje stát za tak důležité, že je řadí do kategorie kritické infrastruktury.

Kromě operátorů by se varování NÚKIB mohlo týkat také zapojení technologií Huawei či ZTE v oblasti energetiky, plynárenském odvětví, vodárenských společnostech nebo v bezpečnostních složkách, kam patří i policie.  

Někteří opoziční politici označili Babišovo vyjádření na schůzce s čínským velvyslancem za neodpovědné a servilní. Na sociálních sítích vyvolalo čínské vyjádření kritické ohlasy. Mnohým připomnělo nedůstojná prohlášení někdejších československých politiků vůči sovětským lídrům, jiní si vzpomněli na prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Česku. V lednu má čínského velvyslance přijmout šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Video: Telefon od Huawei bych si nekoupil, říká expert

Jakákoliv čínská elektronika představuje bezpečnostní hrozbu. Mobil "Franty Nováka" nikoho nezajímá, kritické jsou páteřní sítově prvky, říká expert. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy