Víme, kdo první poletí do USA bez víz. Langer a Vondra

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 11. 2008 12:55
První letadlo s lidmi bez víz odstartuje v 11 hodin
Foto: CBP

Praha - První Češi poletí bez víz za oceán v den devatenáctého výročí sametové revoluce. Letadlo do New-Yorku se z pražské Ruzyně odlepí 17. listopadu v 11 hodin dopoledne.

Na palubě by se měli kromě dalších cestujících objevit také ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Prvního letu se zúčastní Langer a Vondra

"Pan Vondra poletí do Ameriky na pracovní návštěvu a je pravda, že k tomu použije první bezvízový let českých aerolinek OK 050. Ve Spojených státech se pak zdrží několik dní," řekla Aktuálně.cz mluvčí senátora Vondry Michaela Jelínková. U sebe bude mít Vondra pas diplomatický i soukromý.

Ministr vnitra Ivan Langer poletí do Ameriky na soukromou cestu.

"Chci jet do Spojených států jako jeden z prvních českých občanů, kteří mohou cestovat do Ameriky bez víz. Vyplnil jsem elektronický dotazník a jedu s pasem s biometrickými prvky. Je to pro mě velký svátek, zvlášť pokud je to 17. listopadu," řekl Aktuálně.cz Ivan Langer.

Termín prvního bezvízového letu do Spojených států oznámili koncem října v Praze předseda vlády Mirek Topolánek a americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff.

Potvrdila ho i mluvčí Správy letiště Praha Eva Krejčí. "U příležitosti výročí sametové revoluce poletí 17. listopadu do Spojených států dva první bezvízové lety. Vůbec první odstartuje v jedenáct hodin dopoledne," řekla.

Místo žádosti o vízum dotazník

Cestující musí místo víz žádat o povolení k cestě, a to v internetovém systému ESTA. Do elektronického dotazníku žadatel zadává základní údaje o sobě, své minulosti a důvodu cesty. Tyto informace dříve lidé poskytovali až při letu.

K povolení je ale třeba, aby měli cestovní pas s biometrickými prvky. Žádat lidé musí nejpozději 72 hodin před odletem.

Bezvízový režim mohou Češi využívat ke služebním a turistickým pobytům, pobývat na území Spojených států mohou ale jen devadesát dnů. Pro pracovní, studijní a novinářské pobyty bude třeba stále žádat o vízum. Na velvyslanectví se musí vypravit žádat o vízum také ti lidé, kterým Američané povolení v internetovém systému zamítli.

Úřady budou mít otisky prstů a profily DNA

Ke zrušení víz do Spojených států ale musí Česko ještě přijmout dohodu o posilování spolupráce při prevenci a potírání závažné trestné činnosti. Tu už na začátku listopadu posvětila vláda. Teď ji ještě musí schválit obě komory českého parlamentu.

"Tato smlouva pak usnadní například hledání osob, na které je v druhém státu vydán zatykač, nebo výměny zkušeností s potíráním různých forem trestné činnosti," vysvětlují internetové stránky ministerstva vnitra.

Dohoda také mění spolupráci Česka a USA při porovnávání otisků prstů a profilů DNA. Americké úřady tak budou mít prakticky neomezený přístup k policejní databázi otisků prstů.

Není ale nutné, aby tento legislativní proces stihly uzavřít do 17. listopadu, kdy bezvízový styk začne platit.

Za půl roku 200 tisíc žádostí

Spojené státy spustily elektronické povolení vstupu na zkoušku už v létě. Od příštího ledna bude toto povolení povinné i pro skupinu současných bezvízových zemí, kterých je celkem 27. Jsou mezi nimi hlavně členové původní evropské patnáctky.

Od léta nový systém zpracoval více než 200 tisíc žádostí, 99,6 procenta lidí povolení ke vstupu dostalo. Poslední slovo, zda člověk bude moci na americké území vstoupit, je na imigračním úředníkovi.

O zrušení víz usilovala česká diplomacie dlouhá léta. Podle Topolánka znamená zrušení amerických víz pro Českou republiku "více svobody, více bezpečnosti, více odpovědnosti".

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy