Jak vycestovat do USA bez víz? Přečtete si návod

Hana Vorlíčková
24. 10. 2008 9:37
Zájemci musí o povolení požádat nejpozději 72 hodin před odjezdem
Foto: Wikimedia Commons

Praha - Velvyslanectví Spojených států amerických představilo podrobnosti bezvízového vstupu do USA.

Podmínkou pro návštěvu bude vyplnění formuláře ESTA (Electronic System for Travel Authorization), pro který se v Česku vžívá název "elektronická vstupenka". Cestující musí mít zároveň pas s biometrickými prvky.

Zájemci budou povinni požádat o povolení cesty nejpozději 72 hodin před odjezdem prostřednictvím specializovaných webových stránek http://esta.cbp.dhs.gov/. Od ledna 2009 pak bude vyplnění ESTA formuláře povinné pro všechny obyvatele zemí, které mají s USA bezvízový styk.

Žádný poplatek se za elektronickou vstupenku vybírat nebude, i když americké úřady jeho zavedení v budoucnosti nevylučují.

Žádost o elektronickou vstupenku zahrnuje obdobné informace, jaké cestující vyplňovali v letadlech směřujících do USA.V dotazníku tak cestující bude muset například uvést, zda má v úmyslu navštívit USA za účelem teroru, jestli trpí nějakou duševní chorobou, nebo se někdy v minulosti živil prostitucí.

ESTA je platná maximálně dva roky

"Elektronická vstupenka do USA" bude platná dva roky, popřípadě do doby vystavení nového cestovního pasu.
Jestliže žadatel neobdrží elektronické povolení k cestě, bude vyzván aby požádal o vydání viza. Za vystavení viza se však musí zaplatit.

Systém se začal testovat již v létě. Prošlo jím asi dvě stě tisíc žadatelů. Drtivá většina z nich podmínky systému ESTA splnila.
I nadále však bude platit, že imigrační úředník může odmítnout vstup na území USA a to bez ohledu na vizum či na povolení ESTA.

Kalifornie by si měla limity určovat sami, tvrdí Mark Jacobson.
Kalifornie by si měla limity určovat sami, tvrdí Mark Jacobson. | Foto: Wikipedia

Na otázky novinářů, jak je systém ochráněn proti zneužití, odpověděl Saul Hernandez, vicekonzul amerického velvyslanectví v České republice, že splňuje všechny náležitosti požadované americkým i českým bezpečnostním systémem.

Pokud by přeci jen někdo vyplnil formulář za osobu, která chce do USA vycestovat, a do systému vložil chybná data, bude se podle Hernandeze k dané kauze přistupovat individuálně. Již teď je ale zřejmé, že špatně vyplněný dotazník cestujícímu vstup na území USA zkomplikuje.

Údaje o cestujících se archivují

Na elektronickou vstupenku mohou do USA odcestovat například turisté, nebo byznysmeni. Naopak novináři, kteří jedou na služební cestu budou potřebovat vizum.

Údaje z internetového formuláře budou úřady Spojených států archivovat až 75 let. To je stejně dlouhou dobu, jako se uchovávají data z papírových dotazníků. Informace mohou sdílet americké i zahraniční úřady a mezinárodní instituce odpovědné za vyšetřování zločinů a předcházení terorismu.

Smlouva o bezvízovém styku mezi Českem a Spojenými státy by měla být pravděpodobně podepsána 17. listopadu. Do USA by se pak bez víz mohlo začít jezdit o několik týdnů později.

 

Právě se děje

Další zprávy