Jak vycestovat do USA bez víz? Přečtete si návod

Hana Vorlíčková
24. 10. 2008 9:37
Zájemci musí o povolení požádat nejpozději 72 hodin před odjezdem
Foto: Wikimedia Commons

Praha - Velvyslanectví Spojených států amerických představilo podrobnosti bezvízového vstupu do USA.

Podmínkou pro návštěvu bude vyplnění formuláře ESTA (Electronic System for Travel Authorization), pro který se v Česku vžívá název "elektronická vstupenka". Cestující musí mít zároveň pas s biometrickými prvky.

Zájemci budou povinni požádat o povolení cesty nejpozději 72 hodin před odjezdem prostřednictvím specializovaných webových stránek http://esta.cbp.dhs.gov/. Od ledna 2009 pak bude vyplnění ESTA formuláře povinné pro všechny obyvatele zemí, které mají s USA bezvízový styk.

Žádný poplatek se za elektronickou vstupenku vybírat nebude, i když americké úřady jeho zavedení v budoucnosti nevylučují.

Žádost o elektronickou vstupenku zahrnuje obdobné informace, jaké cestující vyplňovali v letadlech směřujících do USA.V dotazníku tak cestující bude muset například uvést, zda má v úmyslu navštívit USA za účelem teroru, jestli trpí nějakou duševní chorobou, nebo se někdy v minulosti živil prostitucí.

ESTA je platná maximálně dva roky

"Elektronická vstupenka do USA" bude platná dva roky, popřípadě do doby vystavení nového cestovního pasu.
Jestliže žadatel neobdrží elektronické povolení k cestě, bude vyzván aby požádal o vydání viza. Za vystavení viza se však musí zaplatit.

Systém se začal testovat již v létě. Prošlo jím asi dvě stě tisíc žadatelů. Drtivá většina z nich podmínky systému ESTA splnila.
I nadále však bude platit, že imigrační úředník může odmítnout vstup na území USA a to bez ohledu na vizum či na povolení ESTA.

Kalifornie by si měla limity určovat sami, tvrdí Mark Jacobson.
Kalifornie by si měla limity určovat sami, tvrdí Mark Jacobson. | Foto: Wikipedia

Na otázky novinářů, jak je systém ochráněn proti zneužití, odpověděl Saul Hernandez, vicekonzul amerického velvyslanectví v České republice, že splňuje všechny náležitosti požadované americkým i českým bezpečnostním systémem.

Pokud by přeci jen někdo vyplnil formulář za osobu, která chce do USA vycestovat, a do systému vložil chybná data, bude se podle Hernandeze k dané kauze přistupovat individuálně. Již teď je ale zřejmé, že špatně vyplněný dotazník cestujícímu vstup na území USA zkomplikuje.

Údaje o cestujících se archivují

Na elektronickou vstupenku mohou do USA odcestovat například turisté, nebo byznysmeni. Naopak novináři, kteří jedou na služební cestu budou potřebovat vizum.

Údaje z internetového formuláře budou úřady Spojených států archivovat až 75 let. To je stejně dlouhou dobu, jako se uchovávají data z papírových dotazníků. Informace mohou sdílet americké i zahraniční úřady a mezinárodní instituce odpovědné za vyšetřování zločinů a předcházení terorismu.

Smlouva o bezvízovém styku mezi Českem a Spojenými státy by měla být pravděpodobně podepsána 17. listopadu. Do USA by se pak bez víz mohlo začít jezdit o několik týdnů později.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy