Vězeňská služba vyšetří, jak se Srba dostal na svobodu

Jakub Antoš
4. 10. 2007 19:31
Karel Srba byl propuštěn a šel na oslavu narozenin
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, se ve středu na svobodě zúčastnil oslavy narozenin šéfa Jazzové sekce Karla Srpa. Od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu. Ústředí Vězeňské služby ČR nyní okolnosti propuštění vyšetřuje.

Ještě odpoledne nemělo ústředí o dočasném pozastavení výkonu trestu dostatek informací. "Víme o tom. Prověřujeme případné pochybení ředitele věznice," řekl odpoledne deníku Aktuálně.cz šéf tiskového oddělení Vězeňské služby Robert Káčer.

"Ředitel věznice udělil Karlu Srbovi kázeňskou odměnu, tedy týdenní pozastavení výkonu trestu, což je nejvyšší forma odměny," vysvětluje večer Káčer.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na oslavě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem.

Kdo před Srbou ochrání novinářku?

Srba se může volně pohybovat od středy 3. října do úterý 9. října. V úterý se musí sám přihlásit ve věznici v Ostrově nad Ohří a nastoupit k výkonu zbytku trestu. Zatím si Srba odseděl polovinu trestu.

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

Ředitel věznice Milan Kubíček to potvrzuje a říká, že v případě, kdy by měla policie podezření, že někomu hrozí nebezpečí, dočasné propuštění by nepovolila.

Ona odhalila jeho korupční chování. On si najal vraha

Bývalý státní úředník Srba byl odsouzen za přípravu nájemné vraždy, která patří ke zvlášť zavrženíhodným pohnutkám, za něž zákon stanoví přísnější trest.

Podle soudu si Srba u své přítelkyně a spolupracovnice Evy Tomšovicové objednal vraždu Slonkové. Podle žaloby chtěl novinářce zabránit v odhalování toho, jakým způsobem nabýval majetek. Tomšovicová si na vraždu prostřednictvím dalších dvou odsouzených najala vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale vše oznámil policii.

Srba byl kromě objednané vraždy obviněn také v korupčních kauzách. V nich se však soudu nepodařilo jeho vinu prokázat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy