reklama
 
 

Vězeňská služba vyšetří, jak se Srba dostal na svobodu

4. 10. 2007 19:31
Karel Srba byl propuštěn a šel na oslavu narozenin

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, se ve středu na svobodě zúčastnil oslavy narozenin šéfa Jazzové sekce Karla Srpa. Od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu. Ústředí Vězeňské služby ČR nyní okolnosti propuštění vyšetřuje.

Ještě odpoledne nemělo ústředí o dočasném pozastavení výkonu trestu dostatek informací. "Víme o tom. Prověřujeme případné pochybení ředitele věznice," řekl odpoledne deníku Aktuálně.cz šéf tiskového oddělení Vězeňské služby Robert Káčer.

"Ředitel věznice udělil Karlu Srbovi kázeňskou odměnu, tedy týdenní pozastavení výkonu trestu, což je nejvyšší forma odměny," vysvětluje večer Káčer.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na oslavě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem.

Kdo před Srbou ochrání novinářku?

Srba se může volně pohybovat od středy 3. října do úterý 9. října. V úterý se musí sám přihlásit ve věznici v Ostrově nad Ohří a nastoupit k výkonu zbytku trestu. Zatím si Srba odseděl polovinu trestu.

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

Ředitel věznice Milan Kubíček to potvrzuje a říká, že v případě, kdy by měla policie podezření, že někomu hrozí nebezpečí, dočasné propuštění by nepovolila.

Ona odhalila jeho korupční chování. On si najal vraha

Bývalý státní úředník Srba byl odsouzen za přípravu nájemné vraždy, která patří ke zvlášť zavrženíhodným pohnutkám, za něž zákon stanoví přísnější trest.

Podle soudu si Srba u své přítelkyně a spolupracovnice Evy Tomšovicové objednal vraždu Slonkové. Podle žaloby chtěl novinářce zabránit v odhalování toho, jakým způsobem nabýval majetek. Tomšovicová si na vraždu prostřednictvím dalších dvou odsouzených najala vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale vše oznámil policii.

Srba byl kromě objednané vraždy obviněn také v korupčních kauzách. V nich se však soudu nepodařilo jeho vinu prokázat.

autor: Jakub Antoš | 4. 10. 2007 19:31

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama