Většina afghánských uprchlíků, které v dodávce zadržela česká policie, skončila v detenčním táboře

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 16:14
Jednadvacet z šestadvaceti běženců z Afghánistánu, které česká policie zadržela ve čtvrtek na Domažlicku, skončilo v Bělé Jezové. Tam je speciální zařízení pro zajištění cizinců. Zbývajících pět cizinců je zatím na policii v Plzni. Patnáct zajištěných cizinců mělo platný afghánský pas, ostatní tvrdili, že cestovní doklad nevlastní. Při výsleších se ukázalo, že dva ze zadržených jsou Pákistánci. Porovnání otisků prstů ukázalo, že převezení běženci byli zaregistrováni už v jiném státě EU, a jde tedy o takzvané dublinské případy.
Detenční tábor v Bělé Jezové.
Detenční tábor v Bělé Jezové. | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Většina migrantů z Afghánistánu, které ve čtvrtek zadrželi policisté v Poběžovicích na Domažlicku, je už v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Při výsleších se ukázalo, že dva ze zadržených mužů jsou Pákistánci. V bulharské dodávce zajistili ve čtvrtek ráno policisté 26 cizinců, řidič a spolujezdec z dodávky utekli a policie po nich dál pátrá.

Do uprchlického zařízení policisté během noci převezli 21 zadržených cizinců. Zbývajících pět je zatím na policii v Plzni. "Až policisté dokončí jejich výslechy a všechny úkony, převezou je do detenčního zařízení v Drahonicích," upřesnila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

"Provedením porovnání otisků prstů v policejních databázích vyšlo najevo, že všechny osoby převezené do Bělé Jezové jsou již registrované v jiném členském státě Evropské unie (Maďarsko a Bulharsko) a jedná se o takzvané dublinské případy," uvedla Rendlová. U zbylých pěti lidí policisté ještě zjišťují, zda byli rovněž registrováni už dříve v jiné zemi EU.

Stávající takzvaný dublinský systém předpokládá, že žádosti o azyl řeší první země, kde se žadatel dostal na území EU. V nynější migrační krizi se ale tento mechanismus ukázal jako jen málo funkční.

Uprchlého řidiče a spolujezdce z auta policie dál hledá. "Domažličtí kriminalisté zahájili trestní řízení a muže podezírají z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice", uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Mužům, kteří podle ní naložili běžence do nákladního prostoru dodávky na dosud neznámém místě v Maďarsku a chtěli je před Maďarsko a ČR převézt do Německa, hrozí v případě dopadení a usvědčení u soudu až dvouleté vězení.

Patnáct zajištěných cizinců mělo platný afghánský pas, ostatní tvrdili, že cestovní doklad nevlastní. Mezi zadrženými migranty bylo podle Rendlové pět samostatně cestujících mužů a dvě rodiny. První rodinu tvoří muž, žena a pět dětí a druhou rodinu tvoří rozvětvené příbuzenstvo - tři muži, tři ženy a osm dětí. Všechny dospělé policie ve čtvrtek vyslechla v jejich rodném jazyce.

Bulharskou dodávku Peugeot Boxer, ve které bylo 26 běženců včetně dětí od půl roku do 15 let, zadrželi policisté ve čtvrtek ráno v Poběžovicích. Policie vůz monitorovala, protože měla podezření, že by se v něm mohli nelegálně přepravovat migranti přes hranice.

Bylo mi jasné, že připravujeme kampaň, která zpracovává velmi kontroverzní téma, rvačku médií o zveřejnění jsem nečekala, říká Tereza Svěráková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy