Skupina 16 křesťanských uprchlíků odletěla do Iráku, náklady zatím hradí český stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2016 17:45
Do Iráku ve čtvrtek odpoledne odletěla další skupina křesťanských uprchlíků, které do Česka původně přivezla nadace Generace 21. Jde o 16 lidí, kteří chtěli minulý týden odejít z ČR do Německa. Letenky za zhruba 100 tisíc korun platilo ministerstvo vnitra, peníze chce ale proplatit Nadačním fondem Generace 21. Cizinci nejprve požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna, následně se však vyslovili pro návrat do Iráku.
Iráčtí křesťané zadržení na cestě do Německa.
Iráčtí křesťané zadržení na cestě do Německa. | Foto: ÚOKFK

Praha - Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z ČR do Německa, odletěla ve čtvrtek odpoledne do Iráku. Náklady na jejich návrat ve výši zhruba 100 tisíc korun hradí stát, bude o nich však jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky předtím do Česka přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, které se do Německa předtím podařilo odjet, by se měla podle ministra vnitra Milana Chovance do ČR vrátit do konce měsíce.

"Všichni souhlasili s dobrovolným návratem, všichni nastoupili do letadla, vše proběhlo v klidu," popsal dnešní odlet Iráčanů mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov, který skupinu doprovázel až k letadlu. Do Iráku se uprchlíci vrací běžnou linkou přes turecký Istanbul. "Celá ta akce stála 100046 korun, což je cena za všechny letenky dohromady. Plus ještě nějaké peníze za nadváhu zavazadel," dodal mluvčí uprchlických zařízení.

Ministerstvo vnitra se na fond kvůli proplacení letenek obrátilo zatím s telefonickou žádostí. "Pokud to bude možné, tak cestu zaplatíme. S ministerstvem vnitra budeme jednat. Je to o dohodě," řekl ve čtvrtek ředitel nadačního fondu Jan Talafant. Zdůraznil, že cílem organizace není posílat lidi zpět. I když nyní je v jejich zemi bezpečno, za pár dní se může situace dramaticky změnit, dodal. O uhrazení cesty by měla jednat správní rada fondu. Pokud ho schválí, fond případnou fakturu vyrovná.

Čtyři desítky uprchlíků zůstaly

V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Nadační fond Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Skupinu, která ve čtvrtek odletěla do Iráku, zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic. Cizinci požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna, následně se však vyslovili pro návrat do Iráku.

Fond do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Tamní úřady chtějí 20 z nich vrátit. "Podle mých informací předali Němci těm lidem vyrozumění, že budou vráceni do ČR, jsou tam správní lhůty. Čekáme, až uběhnou," uvedl Chovanec.

"Po českém souhlasu bylo pro 20 osob z Iráku vystaveno dublinské rozhodnutí a bylo jim počátkem týdne odesláno. Potvrzení o tom, že jim bylo doručeno, jsme zatím nedostali. Konkrétní termín jejich vycestování zatím nebyl stanoven," sdělila ve čtvrtek mluvčí německého ministerstva vnitra Edith Avramová.

Podle Chovance by se předání mělo uskutečnit do konce měsíce. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Nedávno odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu zaplatili jejich příbuzní.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, kteří už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (zhruba 11900 Kč) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.

Není tady prostor pro truc, měli bychom se povznést a přemýšlet o tom, jestli jim v Iráku nehrozí nebezpečí, říká Lucie Sládková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy